Rychlý průvodce rakovinou prostaty aneb Co je dobré o této nemoci vědět
Prostata je mužská pohlavní žláza velikosti vlašského ořechu, která se nachází naspodu močového měchýře a produkuje některé součásti ejakulátu podporující aktivitu spermií. Rakovina prostaty je u mužů velmi častá, ale na druhou stranu roste většinou pomalu a obvykle je dobře léčitelná.
Přestože rakovina prostaty patří mezi ty méně nebezpečné nádory, je dobré o ní vědět a v případě potřeby ji začít včas léčit. Existují totiž i méně časté a zhoubnější typy tohoto nádoru, které se bez léčby mohou rychle a agresivně šířit.
- Příznaky rakoviny prostaty – úplně na počátku nejsou viditelné příznaky žádné. Později se může objevit časté močení, obtížné začínání nebo naopak ukončení močení, slabý nebo přerušovaný proud moči, bolest při močení nebo ejakulaci a krev v moči nebo v ejakulátu.
- Rozdíl mezi zvětšenou prostatou a rakovinou prostaty – u mužů často dochází s věkem ke zvětšení prostaty, které není nádorového původu. Může mít však příznaky podobné rakovině prostaty a přesný původ obtíží musí stanovit lékař.
- Rizikové faktory – věk po padesátce je hlavním rizikovým faktorem rakoviny prostaty. Existují však i faktory, se kterými můžeme něco udělat: riziko rakoviny prostaty zvyšuje například vysoký obsah živočišných tuků v potravě a nízký příjem ovoce a zeleniny.
- Jak zjistit rakovinu prostaty – poraďte se se svým lékařem, zda je u vás vhodné provádět skríningové testy, které umí odhalit rakovinu prostaty ve velmi raném stadiu. Použití těchto testů závisí především na vašem věku a výskytu rakoviny prostaty ve vaší rodině.
- Možnosti léčby – u pomalu rostoucích nádorů s malým rizikem může být léčbou „pouhé“ čekání a pečlivé sledování. Agresivnější a větší nádory je možné léčit ozařováním, chirurgicky, hormonální terapií nebo chemoterapií.
- Úspěšnost léčby – devět z deseti případů rakoviny prostaty je zachyceno v počátečním stadiu a většina nádorů roste jen pomalu. Proto také u nádorů, které jsou v době diagnózy omezeny na prostatu a okolní tkáně (většina), přežívá následujících pět let 100 % nemocných mužů. Mnoho z nich ale žije o mnoho déle a příčinou smrti vůbec není zhoubný nádor.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com