Rychlejší diagnostika chřipky
Vědci Coloradské univerzity ve spolupráci s Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyvinuli speciální mikročipový test pro diagnostiku chřipkových infekcí. Nová metoda by měla umožnit laboratořím rychleji diagnostikovat chřipku a určit typ vyvolávajícího viru. Tzv. FluChip dokáže správně určit 72 virových kmenů včetně viru H5N1 (vyvolavatele obávané ptačí chřipky), a to za méně než 12 hodin.
Specializovaných laboratoří je jen pár...
Běžné virologické laboratoře jsou schopné provést základní testy a do několika hodin určit typ chřipkového viru. Podrobnější analýzu zaměřenou na získání bližších informací o viru a jeho geografickém původu však provádí na celém světě jen hrstka vysoce specializovaných a důkladně zabezpečených laboratorních zařízení.
#IMG#K použití FluChip není podle vědců zapotřebí vysokých stupňů biologické ochrany. Nic tedy nebrání jeho širšímu použití. Metoda přitom umožní určit geografický původ viru, stanovit, zda jde o lidský virus a jak blízce je příbuzný s dosud známými typy. Dokáže detekovat i případné genetické změny odpovědné za větší nakažlivost viru.
Jak FluChip funguje...
FluChip je založen na principu tzv. genového čipu. S jeho výrobou pomáhá robotické rameno schopné pod mikroskop přesně uspořádat stovky a tisíce vzorků genetického materiálu o známém složení. Tento materiál se následně porovnává s neznámým vyšetřovaným vzorkem. Podle množství shod v jednotlivých částech genetického materiálu je poté možno určit vyvolavatele onemocnění.
Zdroj: Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)