Rybí tuk kontra placebo
Pozitivní působení omega-3 mastných kyselin na lidské zdraví je dnes již všeobecně známé. Australští vědci se rozhodli otestovat, zda pravidelná konzumace tobolek s vysokým obsahem těchto látek může pomáhat také v prevenci rozvoje schizofrenie a jiných psychotických poruch. Do výzkumného vzorku vybrali jedince s vysokým rizikem propuknutí psychózy v následujícím roce. Účastníci měli buď významnou rodinnou zátěž (schizofrenie se vyskytla mezi jejich blízkými příbuznými), již přítomné počínající psychotické příznaky, nebo si už prošli přechodnou psychotickou poruchou. Polovině dobrovolníků byly dlouhodobě podávány omega-3 mastné kyseliny, zatímco druhé polovině vzhledově podobné kapsle, avšak bez účinné látky − tzv. placebo.
Účinná a bezpečná prevence
Vědci zjistili, že v době pozorování propuklo ve skupině s omega-3 mastnými kyselinami psychotické onemocnění u menšího počtu osob. Pokud nemocný užíval rybí tuk, došlo i ke zmírnění příznaků onemocnění a ke zlepšení celkového funkčního stavu. Dobrou zprávou bylo i poznání, že konzumace omega-3 mastných kyselin nevykázala žádné závažné nežádoucí účinky.
Užívání kvalitního rybího tuku se tedy ukázalo jako vhodná prevence proti rozvoji schizofrenie u vysoce rizikových osob. V žádném případě však nemůže nahradit samotnou léčbu, pokud již byla lékařem doporučena.
(veri)
Zdroj:
https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/210554