Růstovým hormonem proti obezitě nebo vráskám? Zatím ne
Čím delší doba uplynula od plošného rozšíření uměle vyráběného růstového hormonu, tím více se rozšiřuje i spektrum jeho použití.
Růstový hormon už tak není využíván pouze ke svému prvotnímu účelu léčby malého vzrůstu. Oblastí, kde tento hormon dokáže pomoci, je mnoho. Ne všechny jsou ale oficiálně uznány.
Když se v 80. letech 20. století rozběhla opravu plošná výroba růstového hormonu, byl počet nemocí, u kterých se dal použít, jen velmi nízký. Používal se převážně v léčbě poruch růstu a ještě dlouho nemohla být o ostatním použití ani řeč. S postupným rozvojem moderní medicíny ale lékaři nacházeli stále další a další možnosti jeho užití. Růstový hormon se tak stal téměř zázračným lékem. Přesto ale mnoho možností léčby není ještě zcela dovoleno.
S růstem pomáhat může…
Jak už samotný název napovídá, růstový hormon se nejčastěji používá k léčbě poruch růstu. A to jak těch, kdy je ho nedostatek (při jeho nedostateční tvorbě), tak například i u dětí, které se narodily jako velmi malé pro svůj gestační věk. Mezi časté indikace patří i různé anomálie podvěsku mozkového a také zpomalení růstu, které je způsobeno nedostatečnou reakcí růstového hormonu.
Schváleno je také použití růstového hormonu při léčbě Turnerova syndromu, pokud byl potvrzen chromozomální analýzou, Prader-Williho syndromu a chronického selhání ledvin.
… proti vráskám nikoli
Ačkoliv existují nemoci, u kterých byl příznivý vliv podávání růstového hormonu prokázán, s jeho schválením jako oficiálním lékem odborníci nespěchají. Na vině jsou v drtivé většině případů nežádoucí účinky léčby a také ne vždy zcela dokonale prověřená bezpečnost léčby. Proto se růstový hormon zatím nesmí podávat například při skeletální dysplazii, inzulínové rezistenci, jako lék proti obezitě nebo třeba proti vráskám.
Přesto lze ale očekávat, že s postupem času bude použití dovoleno i na těchto polích medicíny.
(kam)
Zdroj: www.ich.ucl.ac.uk