Růstový hormon zlepšuje strukturu kostí u dětí s cystickou fibrózou
Léčba růstovým hormonem u dětí s cystickou fibrózou může významně vylepšit strukturu kostí a vést k jejich prodloužení.
Častým problémem u dětí s cystickou fibrózou je špatný růst, který je důsledkem snížené mineralizace kostí. Menší přísun kostních minerálů totiž kost značně oslabuje a může vést k zvýšenému riziku zlomenin. Každý pád či jiná nepozornost má pak pro tyto děti neblahé důsledky. Léčba růstovým hormonem je dobře známa u dětí velmi malých, kdy se používá k stimulaci růstu, a tím ke zlepšení výšky dětí. Účinek růstového hormonu na mineralizaci kostí je znám už méně.
#IMG#Více minerálů zlepšuje zdraví kostí
Cílem studie bylo změřit obsah minerálů v kosti u neakutně nemocných, ale špatně rostoucích dětí s cystickou fibrózou, a objasnit vztah mezi jejich výškou, hmotností a právě obsahem minerálů v kosti. Lékaři dále hodnotili účinek roční léčby růstovým hormonem.
Vědci vytvořili dvě skupiny dětí. V každé skupině bylo 16 pacientů. Dětem v první skupině byl podáván růstový hormon po dobu jednoho roku. Pacienti z druhé skupiny růstový hormon nedostávali. U obou skupin se po dobu výzkumu měřila výška, hmotnost a obsah minerálů v kosti.
Růstový hormon pomáhá
A výsledek? Po uplynutí jednoho roku se ukázalo, že děti z první skupiny byly ve srovnání s pacienty z druhé skupiny vyšší, měly větší hmotnost, více svalové hmoty a zlepšila se i mineralizace kostí.
Cystická fibróza je dědičná porucha. Toto chronické onemocnění postihuje zejména dýchací, trávicí a rozmnožovací ústrojí. Pacienti ale mají i další obtíže. Jednou z nich je právě špatná mineralizace kostí. Léčba růstovým hormonem se ukázala jako jedinečná možnost, jak vylepšit jejich tělesné parametry a dopomoci jim ke kvalitnějšímu životu.
(jch)
Zdroj: Journal of Pediatric Endocrinology & Metabolism 2005 June 1.