Růstový hormon pomáhá i ledvinám
Jednou z příčin růstových potíží může být i chronické selhání ledvin. Díky objevu výroby umělého růstového hormonu se takto postižené děti a jejich rodiče menšího vzrůstu obávat nemusí.
Když ledviny špatně pracují
Děti s chronickým selháním ledvin obvykle rostou velmi pomalu. Zpomalení růstu je navíc ještě umocněno tím, že takto postižené děti nemohou jíst zcela normální stravu. Stále více se ale v léčbě těchto dětí uplatňuje uměle vyrobený růstový hormon. A ten dokáže růstu velmi pomoci.
Jak se ukázalo ve španělsko-portugalské studii, růstový hormon je schopen při onemocnění ledvin opravdu pomáhat. Tyto výsledky ukázala španělsko-portugalská studie, do které bylo zahrnuto celkem 16 kojenců s chronickým selháním ledvin. Všechny děti byly na dialýze, popř. byly léčeny jinou konzervativní terapií. Lékaři je rozdělili na dvě skupiny – první byl podáván růstový hormon, u druhé se léčba nezměnila. Výsledky byly velmi překvapivé.
Růstový hormon bez vedlejších účinků
Zatímco během roku vyrostly děti, které zůstaly léčeny klasicky, v průměru o 9,3 cm, děti léčené růstovým hormonem vyrostly průměrně o 14,5 cm. Navíc se nepodařilo prokázat žádné vedlejší účinky této léčby, jako by byly například předčasné uzavírání kostních růstových štěrbin, poruchy metabolismu, nebo dokonce zhoršení onemocnění ledvin.
Nejistá naděje?
I přes takto povzbudivé výsledky bohužel není léčba růstovým hormonem u onemocnění ledvin ve Španělsku a Portugalsku povolena. Dokonce ani v zemích, kde je použití růstového hormonu povoleno, se rodiče a lékaři zdráhají tuto léčbu u onemocnění ledvin použít. Podle výsledků zmíněné studie však není důvod k obavám. Proto se snad i v těchto zemích brzy děti této velmi účinné a bezpečné terapie dočkají.
(kam)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com