Růstový hormon pomůže ženám s Turnerovým syndromem
Jednou z diagnóz, u kterých lze použít terapii pomocí růstového hormonu, je i genetická odchylka nazvaná Turnerův syndrom.
Když chybí X
Turnerův syndrom je vrozené onemocnění, jehož podstatou je absence jednoho chromozomu X u malých děvčátek. V České republice se vyskytuje zhruba u jednoho z 2 500 porodů. Protože se zpočátku neprojevuje žádnými příznaky, bývá Turnerův syndrom na rozdíl od dalších podobných genetických chorob často diagnostikován až dlouho po narození.
Špatný sluch i zrak
V pozdějším věku se u postižených děvčátek projevuje poruchami růstu, sluchu, zraku, neplodností a poruchami pigmentace pokožky, která je nápadně poseta velkými znaménky. Mezi další obtíže, které s sebou tento syndrom nese, patří zejména zvýšená náchylnost ke vzniku cukrovky, zvýšené riziko kardiovaskulárních obtíží a v neposlední řadě také úzký široký krk a nízká vlasová hranice.
Růstový hormon pomáhá
Jako takový se Turnerův syndrom zatím léčit nedá, jedná se totiž o genetickou odchylku. Přesto si moderní medicína dovede poradit alespoň s komplikacemi, které ho provázejí. U poruch zraku je to korekce pomocí brýlí, klapek a operací očí; poruchy sluchu, zejména časté záněty středního ucha, jsou pak léčeny pomocí antibiotik.
Velkou roli v léčbě růstových poruch u Turnerova syndromu hraje terapie růstovým hormonem. Od roku 1992 je na našem území možnost léčit poruchy růstu pomocí rekombinantního růstového hormonu, čehož se hojně využívá i v léčbě Turnerova syndromu. Ač bylo prokázáno, že turnerky mají vlastní tvorbu růstového hormonu dostatečnou, jejich kosti totiž nejsou schopny na běžnou hladinu růstového hormonu adekvátně odpovídat.
Proto se k vlastnímu růstovému hormonu přidává i umělý růstový hormon jako lék. Bylo totiž prokázáno, že dlouhodobá léčba zvyšuje růstovou rychlost a tím zlepšuje i výšku v dospělosti. Začít s léčbou by se ale mělo co nejdříve – pokud se začne například až ve dvanáctém věku života, je doba, kdy je tělo ještě schopné na růstový hormon odpovídat, už poměrně krátká.
Ale ani terapie růstovým hormonem u Turnerova syndromu s sebou nenese pouze samá pozitiva. Jedním z nežádoucích účinků je totiž zvýraznění již tak dost výrazných pigmentových ploch na kůži. Proto by měla být terapie růstovým hormonem konzultována i s kožním lékařem.
(kam)