Neviditelné nemoci: 4 příběhy, které se možná podobají vašemu
Člověk se cítí zdravý, nemá žádné příznaky… a najednou se zásadně zhorší jeho zdraví. Která onemocnění nás nečekaně překvapí? Naštěstí řadu onemocnění dokážeme oddálit a odhalit včasnou prevencí, tedy zejména zdravým životním stylem a pravidelnými kontrolami u lékaře.
Přečtěte si nejdůležitější body článku:
- Nemoci cév a srdce patří mezi nejčastější příčiny úmrtí u nás. Dlouhodobá léčba přitom dokáže rapidně prodloužit život ve zdraví.
- Sexuálně přenosné choroby nemívají často příznaky. Je důležité je včas odhalit a léčit, jinak mohou způsobit neplodnost.
- Psychické problémy nejsou na první pohled patrné, o to však závažnější. Pokud přetrvávají déle než pár týdnů, je potřeba oslovit odborníka.
—
Nemoci srdce a cév
Kornatění tepen (neboli ateroskleróza) je do jisté míry přirozené, protože vlivem stárnutí se tepny zužují a křehnou. To je nebezpečné zejména pro životně důležité orgány, jako je mozek nebo srdce.
Aterosklerózu z velké míry ovlivňujeme tím, jak žijeme. Je prokázané, že za rychlejší kornatění cév můžou nejen dědičné předpoklady, ale výrazně také
- energeticky bohatá strava,
- přemíra živočišných tuků,
- kouření cigaret,
- zvýšené požívání alkoholu,
- sedavý způsob života,
- psychický stres.
Ateroskléróza je také podstatou metabolického syndromu – do něj se se řadí
- nadváha či obezita,
- vysoký krevní tlak,zvýšená hladina krevní glukózy (cukrovka),
- zvýšená hladina krevních tuků a cholesterolu (dyslipidemie).
Příklad: Panu Evženovi je 45 let. Pracuje jako jednatel v menší stavební firmě. Má ženu a dvě malé dcerky. V mládí vedl poměrně aktivní život, rád jezdil na kole. Bohužel se založením firmy tráví většinu času v kanceláři, začal kouřit, má nepravidelný režim. Občas se nestihne během dne najíst a dohání to večer, kdy se za stresující den v práci odmění dobrou večeří a pivem. Na kontroly k lékaři nezbývá čas, přestože se v poslední době do schodů zadýchává.
Vzhledem k tomu, že jeho tatínek zemřel ve 47 letech na onemocnění srdce, rozhodl se pan Evžen navštívit praktickou lékařku. Na preventivní kontrole mu zjistili vyšší krevní tlak 150/100 a vysoký cholesterol, zejména pak typ LDL, který byl zvýšený dokonce třikrát.
Lékařce se nezdály ani změny na EKG, a proto pana Evžena odeslala ke kardiologovi. Ten pak po provedení dalších vyšetření včetně ultrazvuku srdce vyslovil podezření na ischemickou chorobu srdeční. Následné došetření na kardiologické klinice potvrdilo, že se srdce pana Evžena hůře stahuje. Při zobrazení tepen se prokázalo podstatné zúžení hlavní srdeční tepny způsobené aterosklerózou.
Pan Evžen dostal doporučení zákrok k roztažení a vyztužení tepny, tzv. stent, a nutnost dodržovat zdravý životní styl. Pan Evžen vzal doporučení za svá. Nyní jezdí znovu aktivně na kole, přestal kouřit, odpočívá a snaží se jíst pravidelně, pestře a vyváženě. Pravidelné kontroly u kardiologa jsou už několik let v pořádku.
Tip uLékaře.cz: Vážně je potřeba brát léky, když vám nic není? Doporučujeme článek Proč řešit vysoký tlak, i když se cítíme dobře.
Pohlavní nemoci
Řada sexuálně přenosných nemocí se dlouho nemusí projevit, přitom mohou ohrožovat zdraví člověka. Zejména muži mívají průběh zcela bezpříznakový.
K nejčastěji pohlavně přenosné nemoci patří chlamydiové infekce, která ovlivňují funkce močopohlavního traktu u mužů i žen. U některých jedinců se může projevit hlenovitým výtokem z močové trubice nebo z pochvy, případně nejasnými bolesti v podbřišku a při močení. Velká část nakažených však infekci na svém těle nepocítí. Infekce, která probíhá nepozorovaně a dlouhodobě, může mít negativní vliv na plodnost.
V dnešní době se lze také jednoduše otestovat. Testování se provádí jednoduchým odběrem krve, kdy je možné otestovat více pohlavních nemocí najednou.
Příběh: Paní Naděždě je 36 let, pracuje jako účetní. S manželem se už půl roku snaží o dítě, zatím neúspěsně. Ošetřující gynekoložka zahájila důkladnější došetření stavu, proběhlo gynekologické i ultrazvukové vyšetření. Stěry z pochvy dopadly rovněž v pořádku i přesto, že paní Naděžda udávala v minulosti hlenovitý výtok.
Lékařka se rozhodla pro odběr krve a došetření sérologie atypických bakterií, tedy chlamydií a mykoplazmat. Serologické vyšetření chlamydií bohužel potvrdilo probíhající infekci. Paní Naděždě a jejímu manželovi byla předepsná na několik týdnů antibiotika. Po ukončení antibiotik se pár nadále snažil o dítě a podařilo se, nyní čekají dítě.
Tip uLékaře.cz: Pst, týká se to každého. Více ve článku Nemoci z postele. Pohlavní choroby, o kterých se nemluví.
Psychická onemocnění
Nemoci duše tvoří velkou skupinu chorob, která lidé dodnes často podceňují. Nemocní si často potíže nepřipouští, potlačují příznaky anebo jim přisuzují jiné příčiny.
Mezi typická duševní onemocnění patří syndrom vyhoření, který vzniká z dlouhodobé pracovního stresu. Související psychické problémy výrazně snižují kvalitu života nejen samotného člověka, ale i jeho blízkých. Trápit je může
- vyčerpání,
- negativismus,
- odosobnění,
- pokles pracovního výkonu.
Příznaky nejsou často zcela zjevné a okolí je může zpočátku vnímat jen jako momentální špatné období. Jenže neřešený syndrom vyhoření má závažné důsledky:
- projevy psychického vyčerpání,
- apatie,
- poruchy paměti,
- postrádání smyslu v práci i životě,
- fyzické projevy, například potíže s trávením (průjmy, zácpa, pálení žáhy), problémy se spánkem, větší riziko vzniku závislosti (alkohol, drogy, přejídání), vysoký krevní tlak.
Důležité je přiznat si potíže, případně problémy zpozorovat u blízkého člověka. Vhodná je i osvěta o syndromu vyhoření v kanceláři, dotazník psychického zdraví, Dny zdraví apod. Pomocí je pak podpora blízkých, konzultace psychoterapeuta nebo i psychiatra. Úlevu může přinést i delší dovolená, zpravidla několik měsíců (tzv. sabbatical), případně změna pozice v práci nebo volba jiného zaměstnání.
Příklad: Paní Emílii je 30 let, je vdaná a nyní pečuje o skoro 2letého syna. Před porodem pracovala jako advokátka. V posledních 3 měsících se cítí vyčerpaná, přestože syn spí v noci dobře., Na syna se více utrhuje, čehož zpětně lituje. Má pocit, že její život nemá směr a jasný smysl. Manžel si všímá, že více zapomíná, je apatická a nic ji nebaví. Jediné, co jí pomáhá se trošku uvolnit, je sklenka vína, kterou si večer po uspání syna dopřeje.
Manžel paní Emilie je z práce informován o syndromu vyhoření. Probírá s paní Emilií změny v chodu domácnosti, které by mohly pomoci. Syn začíná docházet na pár hodin týdně do dětské skupiny. Manžel se synem bude o víkendu trávit více času. Paní Emílie nakonec souhlasí i s pravidelnými sezeními u psychoterapeuta. Vzhledem k tomu, že syn je v dětské skupině spokojený, paní Emílie se po pár měsících vrací na malý úvazek do advokátní kanceláře, kde před porodem pracovala. Má pocit, že je konečně po mnoha měsících spokojená. Zlepšil se i její vztah s manželem a synem.
Tip uLékaře.cz: Nejste si jistí, zda řešit psychické potíže s odborníkem? Zeptejte se v naší anonymní online poradně. Lékaři 24/7 vám rádi pomohou a nasměrují vás případně k další péči.
Rakovina děložního hrdla
Rakovina děložního čípku je úzce spojená s infekcí lidským papilomavirem (HPV). Jde o virus, která má mnoho typů – některé jsou málo rizikové a způsobují „jen“ genitální bradavice. Jiné jsou vysoce rizikové, mohou za vznik nádoru děložního hrdla.
V populaci je výskyt HPV velmi častý. Udává se, že se v průběhu života nakazí až 80 % lidí. V drtivé většině případů si s infekcí poradí imunitní systém jedince a nákaza se nijak nemusí projevit.
Rakovinu děložního hrdla lze včas odhalit při každoročních gynekologických prohlídkách, při kterých se provádí stěry z oblasti hrdla děložního. Samotný nádor se totiž dlouho neprojevuje. V případě, že se objeví bolesti či krvácení po pohlavním styku, bývá už nádor pokročilejší a léčba složitější. Nutné je tedy spoléhat na pravidelné gynekologické kontroly a v dnešní době především na očkování proti HPV, které je vhodné podstoupit před započetím pohlavního života, tedy ideálně kolem 14. roku u dívek i chlapců.
Příklad: Paní Eleně je 39 let. Pracuje jako asistentka, má manžela a 2 děti. Poslední porod byl pro ni náročný a má obavy z návštěvy lékaře či nemocnice. Na preventivní kontroly proto posledních 8 let nechodí, a to ani ke gynekologovi. V poslední době ale pozoruje, že po pohlavním styku pravidelně mírně krvácí a poslední 2 týdny pociťuje i bolesti. I přes značné obavy vyhledá svého gynekologa.
Při kolposkopickém vyšetření lékař sděluje paní Eleně, že vzhledem ke změnám na sliznici děložního hrdla musí provést odběr kousku tkáně, tzv. biopsii. Lékař po souhlasu paní Eleny provede i testování na HPV. Na následující gynekologické kontrole se paní Elena dozvídá, že se nakazila vysoce rizikovým typem HPV a prokázaly se nádorové změny děložního hrdla. Lékař odesílá paní Elenu na onkogynekologii k zahájení léčby.
Tip uLékaře.cz: Chytrý kalendář prevence vám připomene další termín prohlídky. Pravidelné prohlídky mohou prodloužit život.
Uvedené příběh jsou smyšlené pro potřebu článku. Zakládají se na možných případech s následným řešením lékaře z praxe.