Janě byla v 52 letech zjištěna rakovina prsu. Po chirurgickém odstranění nádoru následovaly série chemoterapie. První cyklus léčby snášela hůře, než očekávala. Zvracení se dostavilo již tři hodiny po podání cytostatika a vzápětí se ještě několikrát opakovalo. Úleva nepřicházela ani v nadcházejících dnech. Stejná situace následovala i po dalším cyklu. Jana byla nevyspalá, vyčerpaná a zhubla několik kilogramů. Při kontrole u lékaře další chemoterapii odmítla. Myslela si, že nevolnosti a zvracení k ní patří, a nechtěla tyto stavy zažívat znova. Zdravotníci jí však vysvětlili, že tomu tak není, přesvědčili ji k dalšímu cyklu a upravili farmakoterapii proti zvracení. Rozdíl oproti první zkušenosti byl nepopsatelný. Zvracení se neopakovalo, nevolnosti sice zůstaly, ale pouze první dny po užití chemoterapeutik. V současné době má pacientka Jana chemoterapii úspěšně za sebou a snaží se o návrat do normálního života a práce.
Nevolnosti a zvracení mohou vést k ukončení léčby
Na případu Jany je dobře patrné, jak mohou nevolnosti a zvracení, pokud nejsou včas potlačeny, ovlivnit samotnou léčbu. Jde o nežádoucí účinky, které jsou pro pacienty zdrojem významného dyskomfortu. Snižují jejich motivaci a spolupráci při léčbě, negativně ovlivňují příjem stravy a tekutin a tím mohou vést ke zhoršení celkového zdravotního stavu nemocného. Dokonce mohou způsobit předčasné ukončení chemoterapie. Důležité je proto s léčbou nevolnosti začít ještě dříve, než se objeví. V opačném případě u pacienta hrozí rozvinutí takzvané podmíněné nevolnosti, která se vyskytne při všem, co s léčbou souvisí.
Jana rozhodně není jediná pacientka s podobnými zkušenostmi. Mezi lidmi stále panují domněnky, že nevolnosti a zvracení jsou nedílnou součástí chemoterapie. Opak je pravdou. V dnešní době jsou k dispozici moderní a vysoce účinné léky, které působí proti nevolnosti a zvracení. Mnozí pacienti tak v průběhu léčby zvládají běžné domácí úkony, či dokonce chodí do práce. Zásadní je však o problémech hovořit.
Úprava režimu při léčbě chemoterapeutiky
Přestože léky jsou hlavním způsobem obrany proti nevolnostem a zvracení, existují i další doplňkové metody, kterými je lze zmírnit. Jaká opatření můžete vyzkoušet sami?
- Vyhněte se nárazovému přejídání, jezte častěji a menší porce. Před chemoterapií si dejte lehkou svačinu.
- K jídlu se nenuťte, upřednostněte stravu, na kterou máte chuť. Obecně je dobré se vyhnout sladkým, smaženým a tučným potravinám.
- Někdy mohou být prospěšné i potravinové doplňky, o jejich užívání je však dobré se předem poradit s lékařem.
- Tekutiny popíjejte v průběhu celého dne, vhodné jsou neslazené ovocné šťávy, čerstvý zázvorový čaj či voda.
- Vyhněte se nepříjemným pachům, snažte se co nejvíce pohybovat na čerstvém vzduchu.
- Vyzkoušejte různé relaxační techniky, například jógu. Udělejte si pohodlí. Zkuste se rozptýlit nějakou činností.
Důsledná prevence a léčba nevolností a zvracení umožňuje pacientům zvládat lépe náročné léčebné cykly, udržuje je v lepší fyzické i psychické kondici a výrazně tak napomáhá k jejich aktivní spolupráci. Výsledkem je nejen snadnější průběh onkologické léčby, ale i lepší prognóza onemocnění.
(mraf)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/chemotherapy/in-depth/cancer/art-20047517
https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/zx1104