Antiemetika, tedy léky potlačující zvracení, pracují na různých úrovních organismu. Mohou cílit třeba na centrum zvracení v lidském mozku. Jiné preparáty jsou zase tzv. záchranné, pokud prvotní léčba nefunguje. Podle účinků zvolí lékař to nejvhodnější léčivo pro vás a vaši terapii. Nezoufejte, pokud hned první směr nepomáhá. Možná budete muset vyzkoušet více typů léků, než najdete ten pravý.
Je z čeho vybírat
Preparáty pro léčbu nevolnosti a zvracení se dělí do skupin podle mechanismu účinku.
- Antagonisté serotoninových receptorů. Blokují účinky serotoninu, které jsou často spouštěčem nevolnosti a zvracení. Tyto léky se podávají před chemoterapií a několik dní po ní.
- NK-1 antagonisté. Pomáhají s pozdní nevolností a zvracením. Často se berou zároveň s jinými antiemetiky.
- Steroidy. Jsou také používané zejména v kombinaci s jinými léky. Přesný mechanismus jejich účinku na nevolnost a zvracení není zatím objasněn.
- Antagonisté dopaminu. Cílí na receptory pro dopamin a brání jeho vazbě na oblasti v mozku spouštějící nevolnost či zvracení. Velmi často jsou používány v případě, že jiná terapie selhává.
- Přípravky k léčbě úzkostí. Mohou ulevit tím, že redukují míru úzkosti provázející každého pacienta podstupujícího chemoterapii.
- Kanabinoidy. Hovoří se o nich zejména v souvislosti s marihuanou. Tyto látky vám může lékař doporučit, pokud obvyklá antiemetická terapie dostatečně nezabírá. Kanabinoidy pomáhají také znovuobnovit chuť k jídlu.
- Antacida. Mírní poruchy trávení a pálení žáhy. Tyto problémy bývají předchůdci nevolnosti a zvracení po chemoterapii.
Čím se řídí lékař…
Odborník musí při volbě té nejvhodnější terapie vzít v potaz následující faktory:
- schopnost dané chemoterapie vyvolat nevolnost či zvracení,
- tíži již přítomných zažívacích obtíží,
- pohodlný způsob aplikace léku,
- preference nemocného člověka,
- rychlost účinku vybraného preparátu.
… a co by měl zvážit pacient
Způsobů, jak podávat léčbu omezující nevolnosti během chemoterapie a po ní, je více. Každý nemocný by se měl zamyslet nad tím, která aplikace mu bude nejvíce vyhovovat. Nabízí se podávání například:
- nitrožilní kanylou do periferní žíly,
- spolknutím tablet,
- rozpuštěním prášků pod jazykem,
- rektálním čípkem,
- pomocí náplastí na kůži.
Stačí říct
Jestliže prvně nasazená terapie nezabírá, není třeba zoufat. Lékař může účinnou látku vyměnit či přidat jinou. Další možností je i změna aplikace léčiv. Vždy dejte svému lékaři vědět, pokud výsledky terapie nejsou podle vašich představ. Dnes již není důvod trpět v průběhu chemoterapie ani po ní nevolnostmi a zvracením. Existuje mnoho způsobů, jak těmto nežádoucím jevům zabránit.
(cean)
Zdroj:
Nausea and vomiting nausea and vomiting drugs