Největší vedra snad již spolu s prázdninami pomalu odchází, ale není od věci si zopakovat zásady, které vám pomohou užít si zbytky teplého počasí bez zdravotních nepříjemností.
1. Úlevu nehledejte v ledovém pití
V dusnu posledních prázdninových dní netoužíte po ničem jiném než pořádně vychlazené limonádě? Stop! Ze studených nápojů s ledem vám může být špatně. Žízeň raději zažeňte neslazeným vlažným nápojem. Nejlepší je čistá voda. Vyhněte se také kávě, čaji i alkoholu. Pijte v průběhu celého dne, nečekejte až na pocit žízně.
2. Se sluníčkem to nepřehánějte
Nevolnost může souviset i s únavou a přehřátím organismu. Když jste po náročné léčbě nebo oslabeni chorobou, jste k přehřátí organismu náchylnější než normálně. Raději si tedy poseďte v klidu ve stínu nebo v klimatizované místnosti, zvláště pak mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita slunečního záření, a to i v období babího léta, nejintenzivnější.
3. Dejte přednost vzdušnému oblečení
Upnuté šortky a tílko se mohou v létě jevit jako nejlepší volba. Vyměňte je ale raději za vzdušné kalhoty a volnou košili z lehkého světlého materiálu. Budete se cítit lépe, nebudete se přehřívat, a navíc bude chráněna i vaše kůže.
4. Vynechte zmrzlinu a sladké letní ovoce
Že si chcete sladké potěšení užít, než skončí léto? Pro zmrzlinu platí podobné pravidlo jako pro ledové pití. Pokud jste náchylnější k nevolnostem, není zmrzlina nejlepší volbou. Navíc mívá výraznou intenzivní chuť a je plná cukru, podobně jako letní ovoce, a může váš žaludek podráždit.
5. Dopřejte si dostatek spánku
Určitě to znáte, když málo spíte, není vám zrovna nejlépe. Nehledě na dobu stmívání, ulehněte do postele co nejdříve, hned jak se venku trochu ochladí. Užijete si tak nerušenou noc bez pocení a žízně.
6. Fyzickou aktivitu jen s mírou
Pokud je organismus vyčerpán chorobou nebo náročnou léčbou, a venku je navíc dusno a horko, s pohybem to nepřehánějte. Hrozí vám přehřátí organismu, úpal. Pokud chcete vyrazit na výlet, jděte rozumným tempem a dělejte si časté přestávky. Vhodným sportem je v tomto období například plavání.
7. Studená sprcha to jistí
Abyste zabránili přehřátí, dopřejte si vlažnou sprchu nebo se vykoupejte v bazénu.
8. Pozor na cestování
Možná vás čeká ještě cestování, ani na sklonku léta nemusí být o nic méně náročné než uprostřed léta. Cestování v neklimatizovaných dopravních prostředcích může vést k úpalu, bolestem hlavy, nevolnosti a zvracení. Snažte se proto dát přednost těm klimatizovaným. Dodržujte pitný režim. Pokud cestujete bez klimatizace, čas od času vystupte a poseďte si chvíli někde ve stínu. Nevolnost může vyvolat i cestování po nerovných silnicích. Domluvte si, že budete sedět v autě vepředu a jezděte rozumnou rychlostí. Pokuste se netrápit v dopravních prostředcích příliš dlouhou dobu v kuse, pokud je to možné, dělejte si zdravotní přestávky.
9. Vyhýbejte se výrazným pachům
Nevolnost mohou způsobit i aromatická jídla, jindy stačí i zápach a dusno v přeplněném vlaku. Pokuste se pobyt v prostředí, kde jste jim vystaveni, minimalizovat.
10. Jezte malé porce
V létě se obvykle chuť přejídat snižuje, lehkému jídlu v přiměřeném množství dejte ale přednost celoročně. Nikdy nevíte, jak vaše tělo tento nápor zvládne.
Chcete si zbytek léta vychutnat naplno? Dodržujte několik základních pravidel a užijete si ho bez zbytečných problémů.
Pokud vás i přesto nevolnost a zvracení vyřadily z běžného života, promluvte si se svým lékařem o možnostech prevence a léčby těchto obtíží.
(dos)
Zdroje:
https://www.webmd.com/heart-disease/features/hot-summer-days-can-make-you-sicker#1
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-nausea-vomiting#1
https://www.webmd.com/cancer/features/15-nutrition-tips-chemo#1
https://www.healthline.com/health/heat-stroke-vs-heat-exhaustion#risk-factors