Deset věcí, které byste měli vědět o chronické neuropatické bolesti
Chronická neuropatická bolest vzniká při poškození nebo onemocnění nervového systému. Přečtěte si 10 základních fakt o jejích projevech, určení její diagnózy a její léčbě.
1. Může mít celou řadu příčin
Asi ve 30 % všech případů vzniká chronická neuropatická bolest vinou cukrovky. Dalšími důvody může být například alkoholismus, prodělaná infekce, podstoupení chemoterapie, syndrom karpálního tunelu, poruchy štítné žlázy, roztroušená skleróza či nedostatek některých vitaminů.
2. Lékař vás musí nejdříve pečlivě vyšetřit
Při stanovování diagnózy chronické neuropatické bolesti s vámi nejdříve lékař probere vaše obtíže a komplexně vás vyšetří. Může také dojít na testování vašich nervů a vyšetření krve. Ve speciálních případech (například při podezření na roztroušenou sklerózu) mohou být doplněna ještě další vyšetření, jako například magnetická rezonance. Teprve poté je možné začít toto onemocnění léčit.
3. Může mít různé projevy
Při postižení nervů se může bolest projevovat různými způsoby – může být bodavá, pálivá či vystřelující nebo připomínat elektrické výboje. Někdy ji doprovází i brnění, mravenčení, tupost či svědění a může nastupovat spontánně či být vázaná pouze na určité vyvolávající faktory.
4. Někomu dokonce nedá spát
Podstatou chronické neuropatické bolesti je její dlouhodobost, kvůli které se k ní mohou přidat další obtíže, například nespavost, deprese či úzkostné stavy.
5. Základem úspěšné léčby je správná diagnóza
Někdy může být chronická neuropatická bolest vyléčena tím, že se správně léčí choroba, která ji vyvolala. Platí to například pro bolest způsobenou cukrovkou (pak je důležité udržet hladinu krevního cukru v rozmezí správných hodnot) nebo alkoholismem (u něhož je základním léčebným krokem abstinence od alkoholu).
6. Léčba musí být individuální a komplexní
Léčba chronické neuropatické bolesti není jednoduchá a je nutné, aby lékař ke každému nemocnému přistupoval naprosto individuálně. Důležitá je i komplexnost léčby – léky mohou být doplněny také psychoterapií, fyzikální terapií a dalšími léčebnými přístupy.
7. K léčbě se užívají přípravky primárně neurčené k léčbě bolesti
Pro léčbu neuropatických bolestí je k dispozici více skupin léčiv. Klasické léky proti bolesti (např. ibuprofen) proti ní bývají často neúčinné, v některých případech však mohou přinést dočasnou úlevu. K nejčastěji předepisovaným lékům patř antidepresiva, lze ale použít například i antikonvulziva, opioidy nebo injekce kortikoidů.
8. S léčbou je třeba začít včas
Bolest by měla být léčena hned, jak se objeví její první příznaky, léky na ni je vhodné podávat pravidelně. U mírnějších bolestí lze začít slabšími léky, u výraznějších potíží mohou být hned od začátku nasazeny léky silnější. Je však třeba mít na paměti i nežádoucí účinky různých přípravků.
9. Na maximální účinek léčiv je mnohdy nutné si počkat
U většiny léků je nezbytná určitá doba léčby, aby bylo dosaženo jejich maximálního účinku. Může to trvat i několik týdnů, proto je potřeba mít trpělivost a předčasně nepřerušovat léčbu.
10. Doplňky stravy pomáhají
Činnost nervové soustavy můžete podpořit i potravinovými doplňky. Vhodné jsou takové, které obsahují vitaminy skupiny B (vitamin B2 a B6 totiž podporují normální činnost nervové soustavy a chrání buňky před oxidativním stresem), resveratrol příznivě působící na srdečně-cévní systém, kurkumin kontrolující nepříznivé procesy v organismu nebo extrakty z pepře černého a mangovníku indického s antioxidačním a protizánětlivým účinkem. Ideální je tyto látky přijímat v jednom přípravku, který je doplněn i o sójový lecitin, který zvyšuje jejich biologickou dostupnost pro organismus.
(viv)
Zdroje:
https://www.webmd.com/pain-management/guide/neuropathic-pain#1-5