Deset způsobů, jak přežít zimu ve zdraví
Každý z nás má jistě k dispozici řadu prostředků, které nám pomáhají se vypořádat s rýmou, chrapotem nebo bolestí v krku. Jak se vyhnout v zimě jakékoliv nemoci?
- Dopřávejte si vitamín C ve všech podobách – vitamín C je nejúčinnější v boji proti infekčním onemocněním. Je rozpustný ve vodě a snadno se z těla vylučuje močí, nemusíte se bát, že by se vám v těle přespříliš hromadil. Velké množství vitamínu C obsahuje citrónová šťáva a všechny citrusové plody, dále černý rybíz nebo šípky, můžete ho koupit také v tabletách a různých potravinových doplňcích.
- Naučte se, jak posílit imunitu – Pro zdravou imunitu je důležitý dostatek spánku, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava.
- Nenechte se vysušit – Aby mohly kůže a sliznice správně plnit svoji obrannou funkci, musí být sliznice dostatečně zvlhčené a kůže hydratovaná a bez prasklin. Dodržujte pitný režim a kůži pravidelně hydratujte.
- Omezte kouření – Kouření oslabuje imunitní systém a poškozuje dýchací cesty, které jsou proto náchylnější k onemocnění.
- Netopte příliš – prudké výkyvy teplot oslabují náš organismus. Doma proto přes zimu udržujte spíše nižší teplotu. Kromě pevnějšího zdraví ještě i ušetříte.
- Choďte ven – v uzavřených a málo větraných prostorách se šíří choroboplodné zárodky. Venku si ale dejte pozor na podchlazení a při zimních aktivitách dbejte na vhodné oblečení a obuv.
- Myjte si často ruce – v dětských kolektivech se všechny nákazy šíří velmi rychle. Dospělí by však měli vědět, že důsledné mytí rukou a správné používání jednorázových kapesníků může chránit před nákazou.
- Omezte místa s velkou koncentrací – čím více lidí se shromáždí na jednom místě, tím snadněji se šíří infekce.
- Chraňte i své nejbližší – Chranťe před infekcí také svou rodinu. Všechny zásobujte vitamíny a svým dětem vysvětlete význam základních hygienických pravidel.
- Nepodceňujte očkování – i když očkování proti chřipce nemusí být účinné stoprocentně, většinu lidí dokáže ochránit. Očkování se musí každý rok opakovat, protože virus chřipky se každoročně mění, a používaná vakcína se tak musí měnit s ním.