V zimě se projevy atopického ekzému horší. Buďte připraveni!
Zimní měsíce bývají pro jedince s atopickým ekzémem zátěžovým obdobím. Suchý vzduch ve vytopených místnostech, více vrstev oblečení, horké koupele a změny teplot, to vše citlivé pokožce škodí. Co je možné pro kůži udělat, aby v náročných podmínkách zbytečně netrpěla?
Suchá a přecitlivělá pokožka – rukopis atopického ekzému
Atopický ekzém je dlouhodobé onemocnění, pro které jsou typická střídající se období klidu a vzplanutí příznaků. Pokožka na obličeji i těle je velmi suchá a přecitlivělá na okolní vlivy. Při zhoršení se objevují jeho typické projevy – zčervenání kůže, její svrbění, šupinatění a prasklinky na ní.
Jednou z příčin takto přehnaně reagující kůže je u atopiků geneticky podmíněná porucha kožní bariéry. Dalším z důvodů, proč je přirozená ochrana kůže u jedinců trpících atopickým ekzémem omezena, je přítomnost zánětu, který v jejich kůži dlouhodobě probíhá. Jakékoliv vlivy, které vedou k vysušování kůže, ale i nejrůznější alergeny či dráždivé látky pak mohou zánět i samotné projevy ekzému výrazně zhoršovat. Potvrzena byla také souvislost průběhu ekzému se stresem, hormonálními změnami a infekcí.
I v zimě na kůži útočí alergie
Nejen jarní a letní měsíce, ale i ty zimní mají své typické alergeny. Právě na kůži se mohou projevit alergie na roztoče, plísně, zvířecí srst, některé druhy potravin a potravinářských přídavných látek, ale také na kontaktní alergeny, jako je například vlna. Pro citlivou pokožku je proto rizikové dlouhodobé pobývání v omezeně větraných a přetopených místnostech, kde je koncentrace těchto alergenů vyšší. Problematické může být pro alergika také snědení konzervované potraviny či oblečení teplého vlněného svetru.
Nepříznivý vliv zimního pošmourna
Zimní období spojené s nedostatkem světla a nevlídným počasím dokáže zamávat také s naším duševním zdravím. A právě nalomená psychika nepříznivě ovlivňuje řadu tělesných pochodů, včetně imunity a zdraví kůže.
Jak pokožku při ekzému chránit?
Právě pro všechna výše zmíněná nebezpečí, která kůži postižené atopií v zimním období hrozí, je namístě zvýšená pozornost a péče o naši pokožku. Odborníci doporučují dodržování následujících rad:
- pravidelně promazávat a zvlhčovat kůži účinnými krémy či oleji,
- omezit koupání v horké vodě, preferovat spíše sprchování,
- využít přípravků do koupele, které zabraňují vysoušení pokožky,
- mokré tělo po koupeli netřít ručníkem, osušku na tělo spíše jemně přikládat,
- preferovat neparfémovaná hydratační mýdla bez barviv a alkoholu,
- zvolit vhodné prací prostředky určené pro citlivou pokožku, případně nechat prádlo v pračce projít programem dvojího máchání,
- vyvarovat se kontaktu s rizikovými alergeny v oblečení, např. vlnou nebo nylonem,
- vyhnout se nošení příliš mnoha vrstev oblečení, které může vést ke zvýšenému pocení,
- preferovat prodyšné materiály, jako např. bavlnu, pro oblečení i lůžkoviny,
- předejít přesušení vzduchu v místnosti použitím zvlhčovače,
- podpořit dostatečnou hydrataci kůže dodržováním pitného režimu,
- posílit imunitu otužováním a zdravým jídelníčkem,
- hýčkat si dobrý stav psychiky omezením stresu a častým kontaktem s blízkými.
Vybrat správný produkt pro atopickým ekzémem postiženou kůži může být vzhledem k nepřeberné nabídce obtížné. Vítěz by měl být schopen kůži intenzivně hydratovat a zároveň nezanechávat nežádoucí pocit mastnoty. A právě tato kritéria splňuje vysoce účinný balzám Atoderm Intensive Baume od kosmetické značky Bioderma, který se chlubí i dalšími vlastnostmi:
- okamžitě po aplikaci zklidňuje podráždění a zmírňuje svědění pokožky (díky obsahu PEA a glukonátu zinku),
- přispívá k obnovení ochranné bariéry kůže doplněním chybějících lipidů a podporou jejich tvorby v pokožce (díky patentu LipigeniumTM, unikátnímu komplexu ceramidů 1, 3 a 6, fytosfingosinu, cholesterolu a esenciálních mastných kyselin),
- snadno se nanáší a bývá velmi dobře tolerován,
- může být používán pravidelně a dlouhodobě,
- u komplikovaných ekzémů může být bez problému kombinován s jinými přípravky doporučenými lékařem,
- (díky unikátní složce Sucroester) zabraňuje přilnutí zlatého stafylokoka na pokožku, brání jeho přemnožení a následnému vzplanutí atopického ekzému,
- omezuje pronikání alergenů do pokožky,
- je hypoalergenní, bez parabenů a parfemace.
Balzám je běžně dostupný v lékárnách. Jeho vhodnost pro vaši pokožku si můžete potvrdit u kožního lékaře.
(veri)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/winter-eczema-treatment#eczema