V USA byla schválena první vakcína proti ptačí chřipce
V úterý 17. dubna 2007 schválila americká Komise pro ochranu potravin a léčiv (Food and Drug Administration - FDA) první očkovací látku proti ptačí chřipce. Toto přelomové rozhodnutí znamená, že proti pandemické variantě viru kmene H5N1 už je kromě moderních antivirotik k dispozici i ochrana očkováním. Je to ale zatím jen první vlaštovka, a tudíž není na místě přehnaný optimismus.
Účinná očkovací látka proti H5N1
Komise v USA vykonává podobnou činnost jako u nás Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vakcína, vyráběná společností Sanofi Pasteur, nebude distribuována na běžném trhu. Je určena k vytvoření národních zásob pro případ pandemie. Vzápětí po schvalujícím výroku FDA začala očkovací látku nakupovat vláda USA. Další vlády budou zřejmě brzy následovat po schválení vakcíny národními úřady.
#IMG#Očkovací plán
Vakcína je určena lidem ve věku od 18 do 64 let a podává se ve dvou dávkách s odstupem 28 dní. Imunita, kterou poskytuje, zatím ale není zdaleka tak dokonalá jako u každoročního očkování proti běžné sezónní chřipce. Nová vakcína totiž v testech poskytovala správnou ochranu před ptačí chřipkou jen u 45 % očkovaných pacientů, kteří byli nakaženi vysokou dávkou viru. Přitom u očkování proti sezonní chřipce je účinnost až 90% a navíc při menším použitém množství očkovací látky v jedné injekci.
Ředitel Oddělení FDA pro výzkum a hodnocení vakcín Norman Baylor tuto vakcínu označil za "prozatímní řešení". Při této souvislosti také uvedl: "Domníváme se, že v rámci připravenosti na pandemii je nejlepší mít k dispozici schválenou vakcínou. Naše hodnocení nasvědčuje tomu, že tato vakcína je bezpečná a účinná."
S podporou FDA, vlády USA a jistě i dalších úřadů, organizací a vlád z celého světa pokračují snahy výrobců o vyvinutí protichřipkové vakcíny nové generace. Ta by měla použít moderních technologií, tak aby i při nižším dávkování došlo k lepšímu nastartování sebeobrany organismu. Do té doby bude příspěvkem ke schopnosti ubránit se pandemii právě dostatek čerstvě schválené vakcíny. Pro možné případy jejího selhání je ale nutná i stálá zásoba moderních antivirotik.
(jin)