Hydratace je samozřejmě důležitá, ale existují i jiná opatření, která pomohou pokožce vrátit vitalitu.
- Zvlhčujte. Hydratační přípravky poskytnou kůži ochranu, která zamezí úniku vody. Nanášejte je několikrát denně a po koupání. Použít lze i kosmetické produkty s obsahem hydratačních látek. Pokud je pokožka přespříliš suchá, zkuste aplikovat olejové přípravky (třeba dětský olejíček), dokud je kůže ještě vlhká. Olej má, v porovnání s hydratačními prostředky, větší schopnost setrvat na pokožce a zabránit odpařování vody z jejího povrchu. Další možností jsou produkty obsahující vazelínu, která silně mastí. Možná proto je budete používat hlavně na noc.
- Myjte se krátce a pouze teplou vodou. Dlouhé koupele či sprchování a horká vody – to vše snižuje obsah olejů v kůži. Omezte očistu na pět až deset minut a koupejte se v teplé, ne horké vodě. To platí i pro úklid, při kterém se nadměrně máčí ruce. Neváhejte používat ochranné rukavice.
- Vyhněte se vysušujícím mýdlům. Nejlepší je používat čisticí krémy nebo jiné jemné mycí přípravky. Vhodné jsou koupelové nebo sprchové gely s přidanými hydratačními látkami. Vybírejte si šetrná mýdla s obsahem olejů a tuků. Nekupujte deodorantní a antibakteriální čisticí prostředky s příměsí vůně a s alkoholem.
- Aplikujte hydratační krémy ihned po koupeli. Jemným poklepem osušte pokožku ručníkem tak, aby nějaká vlhkost zůstala. Okamžitě pokožku hydratujte, pomůžete povrchovým buňkám vodu zachytit.
- Použijte zvlhčovač vzduchu. Horké, suché klima může citlivou kůži vysušovat a zhoršovat tak svědění a olupování. Přenosný domácí zvlhčovač vzduchu pozvedne v uzavřených prostorách vlhkost vzduchu. Ujistěte se, že přístroj je čistý, aby se zabránilo šíření bakterií a plísní.
- Vybírejte si materiály přívětivé k pokožce. Přírodní vlákna, jako bavlna a hedvábí, dovolují kůži „dýchat“. Naproti tomu vlna, ačkoliv je také přírodní, může dráždit dokonce i normální pleť.
- Konzumujte ryby. Suché kůži prospívá konzumace omega-3 mastných kyselin, které jsou obsaženy, mimo jiné, v mořských rybách. Tyto kyseliny jsou pro tělo esenciální, což znamená, že si je samo nedokáže vytvořit. Proto je musíme přijímat v potravě.
Pokud suchá kůže způsobuje svědění, danou oblast chlaďte. K potlačení zánětu použijte protizánětlivé masti či krémy s obsahem látek ze skupiny kortikosteroidních hormonů. Nepotlačí-li tato opatření příznaky nebo se stav pokožky naopak zhorší, navštivte svého lékaře nebo si domluvte konzultaci s odborníkem, tj. dermatologem.
(ave)
Zdroj:
www.mayoclinic.org