Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Nejvhodnějším způsobem, jak se před chřipkou chránit, je každoroční očkování. Nejenže zajistíte ochranu pro sebe, ale omezí se tak i šíření chřipky ve vašem okolí. Očkování proti chřipce je potřeba opakovat každý rok ze dvou důvodů:
- Chřipkové viry se mění a složení vakcíny vždy zohledňuje aktuální situaci.
- Účinnost tohoto očkování postupně klesá, a vakcína tedy zajistí ochranu vždy jen na nadcházející chřipkovou „sezónu“.
Dřív, než vypukne epidemie
Ideálním obdobím, kdy se kvůli „protichřipkové“ vakcíně vydat k lékaři, je podzim. Nejčastěji se doporučuje očkování na přelomu září a října. Protilátky se v těle vytvoří přibližně za 14 dní po aplikaci vakcíny a ochrání vás po celou zimu. Právě v tomto ročním období případů chřipky přibývá, nejvíc nemocných bývá v lednu či únoru.
Vakcinaci by neměli podcenit lidé, u nichž by chřipka mohla způsobit vážné komplikace v podobě zápalu plic, zánětu průdušek nebo zánětu srdečního svalu. Kdo do této skupiny patří?
- Lidé starší 50 let – u této věkové skupiny se díky očkování snižuje riziko pobytu v nemocnici kvůli komplikacím spojeným s chřipkou o 57 %.
- Pacienti se srdečními nemocemi – zejména osoby, které v předchozím roce prodělaly srdeční příhodu.
- Všichni, kdo mají nějaké chronické onemocnění – například diabetici, astmatici, pacienti s poruchami funkce ledvin nebo jater a lidé s oslabenou imunitou.
Když vás chřipka přece jen dostane
Pokud vás chřipka postihne navzdory řádnému očkování – což se může stát, pokud virus chřipky zmutuje, a vakcína tedy neobsahuje správné antigeny – má očkování i tak význam. Průběh chřipky může být mírnější a případné komplikace méně závažné. Platí samozřejmě, že chřipku byste neměli přecházet. Tělu při nemoci dopřejte klid, dostatek tekutin a v případě vysoké horečky také léky na její snížení.
(pak)
Zdroj:
www.cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm