Vakcinace proti žloutenkám: dodržujte očkovací schéma
V současnosti jsou k dispozici očkovací látky proti virové hepatitidě A a B. Proti ostatním druhům, hlavně „céčku“, vakcína zatím vyvinuta není.
Virová hepatitida A
- Po podání první dávky se posilovací dávka, tzv. „booster“, aplikuje za 6–18 měsíců pro zajištění dlouhodobé ochrany.
- Přeočkování se doporučuje po deseti letech.
Virová hepatitida B
- Základní schéma pro očkování proti hepatitidě B je následující: Tři dávky podané v „čase 0“, v první měsíci po obdržení první dávky a dále šest měsíců po podání první dávky. Další dávka, tzv. „booster“ – „na posílení“, se podává vždy po pěti letech.
- Existují i zrychlená schémata. Stejně kvalitní ochranu dokáže zajistit podání třetí dávky již po dvou měsících. V tomto případě je nutné podat ještě čtvrtou dávku po roce od první dávky, tj. ve dvanáctém měsíci.
- Nejrychlejší schéma umožňuje podání všech tří dávek dokonce v jednom měsíci. To je vhodné pro ty, kteří si na očkování vzpomněli na poslední chvíli anebo se o odjezdu do rizikové oblasti dozvěděli v krátké době – například humanitární pracovníci. Pozor – zde už není ochrana stoprocentní, ne všichni takto očkovaní si vytvoří protilátky. Uvádí se, že toto schéma funguje jen asi u tří čtvrtin takto očkovaných.
- V každém případě, bez ohledu na způsob očkování, se podává jediná dávka i po pěti letech (již zmíněný „booster“).
- Pokud ztratíte očkovací průkaz nebo již nedokážete zjistit, kdy jste byli očkováni, může lékař zkontrolovat hladinu protilátek (antiHBs).
Kombinované vakcíny pro hepatitidu A i B
- Pokles hladiny protilátek je podobný jako u podání jednotlivých (monovalentních) vakcín. U osob ohrožených hepatitidou B se doporučuje zkontrolovat hladina protilátek (antiHBs).
V případě pochybností poradí praktický lékař, očkovací centrum, zdravotní ústav nebo hygienicko-epidemiologická stanice, případně infekcionista – specialista pracující na infekční klinice.
(jav)