Protirakovinné vakcíny patří do skupiny látek, které se nazývají modifikátory biologické odpovědi. Účinkují prostřednictvím stimulace nebo obnovení imunitní odpovědi pacientova obranného systému. Tyto látky lze rozdělit na dva základní typy:
- Preventivní vakcíny. Uplatňují se tam, kde je nádorové bujení startováno infekcí (virus hepatitidy B u rakoviny jater, lidské papilomaviry u karcinomu děložního čípku). Očkováním se tedy předchází dané infekci.
- Léčebné vakcíny. Aplikují se tehdy, je-li již nádor přítomen. Posilují přirozenou imunitní odpověď organismu na přítomnost rakovinných buněk. Tento způsob léčby nazýváme imunoterapie.
Jak fungují?
Úkolem protirakovinných vakcín je:
- zpomalit nebo zastavit růst nádorových buněk,
- navodit smršťování tumoru,
- bránit návratu zhoubného bujení,
- odstranit rakovinné buňky, které nebyly zničeny ostatními metodami léčby.
Protirakovinné vakcíny aktivují skupinu bílých krvinek, které se nazývají cytotoxické T-lymfocyty. Ty mohou samostatně likvidovat různé druhy cizorodých buněk nebo navodit tvorbu protilátek v ostatních bílých krvinkách. Protilátky pak mají na špatné buňky též ničivý účinek. Vakcínou dodáváme imunitnímu systému informace o tom, jak škodlivé buňky rozeznat.
Pro lepší představu
Jednoduše řečeno – pomocí vakcíny sdělujeme „policistům“ osobní údaje a popis „zločinců“, které je nutno zneškodnit. Tito policisté pak legitimují všechny osoby (buňky), které potkají. Pokud jejich údaje odpovídají hledanému zlosynovi, jsou-li doklady podezřelé nebo buňky nemají vůbec žádný průkaz totožnosti, policie je okamžitě fyzicky zlikviduje. A to buď osobně, nebo v zastoupení. Jedná se samozřejmě o složitý proces, který ale naštěstí funguje.
Naděje pro muže
Již před několika lety byla do praxe zavedena vakcína sipuleucel-T proti metastatickému karcinomu prostaty. Tedy proti rakovině prostaty, která se šíří do vzdálených orgánů. V USA se vakcína používá už od roku 2010, pro Evropskou unii byla schválena v roce 2013 a postupně je zaváděna v různých členských zemích. Vlajkovou lodí této terapie je Německo.
V klinických studiích tato vakcína prodloužila přežívání mužů s některými typy pokročilého karcinomu prostaty o 4 měsíce. Na rozdíl od jiných je vyráběna individuálně pro každého pacienta. Z jeho krve je odebrána skupina určitých buněk. Ty jsou pak v laboratoři uměle pěstovány v roztoku, který obsahuje informační molekuly. Výsledné buňky, které lze podle naší terminologie nazvat „informovanými policisty“, jsou pak účinnou látkou vakcíny.
Zdroj: http://www.cancer.gov
http://www.businesswire.com