Wi-fi připojení jako spouštěč rakoviny? Mobily a mikrovlnka jsou podezřelejší
S rozvojem moderních komunikačních technologií dochází i k narůstání strachu z možného negativního vlivu na naše zdraví. O možném vzniku nádorů z mobilních telefonů tak už byly popsány stohy papírů, technologie pro bezdrátové připojení wi-fi ale zatím tolik prozkoumána není.
Můžete tedy wi-fi způsobovat rakovinu?
Wi-fi jako standard pro bezdrátové sítě je technologie, která umožňuje připojit se k síti bez nutnosti přímého propojení síťovým kabelem. Název wi-fi původně neměl znamenat nic, časem se z něj ale stala slovní hříčka, která by se dala chápat jako zkratka od wireless fidelity, bezdrátová věrnost.
Stále online i bez kabelů
V současnosti se lze pomocí wi-fi připojit k internetu téměř kdekoliv. Nejen doma na domácí síti, ale dokonce i na mnoha veřejných místech, v knihovnách, na nádražích, v kavárnách i restauracích. Všechna tato zařízení ale vyzařují elektromagnetické záření. Jaký je jeho vliv na člověka?
Kanadský precedens
Stejně jako u mobilních telefonů se i u wi-fi zatím vědci nedokázali shodnout, zda je elektromagnetické vlnění, na jehož základě tato technologie funguje, zdraví škodlivé. Oproti mobilním telefonům má totiž technologie wi-fi nižší výkon, a navíc záření ve srovnání s mobilem nepůsobí přímo u lidského těla, ale v poměrně velké vzdálenosti. Proto není podle části vědců třeba se wi-fi bát.
Skupina odpůrců ale argumentuje, že zatímco velké záření (výkon) je u mobilních telefonů pouze v okamžiku, kdy člověk telefonuje, wi-fi naproti tomu vysílá nepřetržitě. Tímto faktem argumentovali v roce 2006 rodiče kanadských studentů na Lakeheadské univerzitě v Ontariu, kteří si prosadili, aby byla školní wi-fi síť vypnuta. Podle jedné studie amerických vědců se totiž podařilo u pokusných zvířat ozařovaných wi-fi nádory vyvolat.
Nebezpečnější jsou mikrovlny
Přesto ale není třeba se wi-fi nějak zvlášť bát. Výkon záření, které tato technologie uvolňuje do okolí, je natolik malý, že by člověka ohrozit neměl. Ten se totiž pohybuje v řádech desítek miliwattů, naproti tomu u mikrovlnných trub jsou to až dva watty. Ostře střežené stránky Přesto ale studie dále pokračují. Jednou z nich je i výzkum COST281, který se zaměřuje nejen na škodlivost wi-fi, ale také na vliv elektromagnetických polí u UMTS, Bluetooth nebo WLAN na člověka. Průběžné výsledky lze nalézt na www.cost281.org.
(kam)
Zdroje:
http://www.associatedcontent.com/article/102577/wifi_does_not_cause_cancer_you_can.html?cat=9
http://www.cost281.org/