Vyšetření jednoho nádorového markeru může poukázat na rakovinu prostaty
Co si představit pod označením nádorové markery a konkrétně PSA a jak jejich koncentrace v krvi vypovídá o možném vzniku rakoviny?
Nádorové markery jsou látky, jejichž koncentrace v krvi, moči nebo tkáni je u pacientů s nádorovým onemocnění zvýšená. Pomáhají nám ve většině případů sledovat stav pacientů s rakovinou. Konkrétně prostatický specifický antigen (PSA) je nádorový marker vylučovaný prostatou a je pro ni specifický, takže může odhalit jakékoliv změny na prostatě, včetně nádoru v rané fázi.
Koncentrace PSA má v závislosti na věku pacienta různé rozmezí, ve kterém by se její hodnoty měly zpravidla pohybovat. Kromě fyziologických hodnot je určena také tzv. šedá zóna, ve které hodnoty PSA mohou, ale nemusejí vypovídat o problému s prostatou – může jít o zánět, popřípadě i o nádorové onemocnění. Pokud se hodnoty vyskytují v šedé zóně, sledujeme ještě další markery, které mohou svědčit o nutnosti biopsie prostaty. Také může být zjištěna zvýšená koncentrace PSA, která ukazuje na nádor v prostatě.
Kromě hodnot z laboratoře je u problémů s prostatou důležité i vyšetření urologem a také zobrazovacími metodami.
Proč zvýšená koncentrace PSA nemusí vždy vypovídat o přítomnosti rakoviny?
Protože koncentrace PSA mohou být zvýšené například i u zánětu prostaty, eventuálně mohou být falešně zvýšené, pokud dojde k podráždění prostaty před odběrem, například jízdou na kole, popřípadě zvýšenou sexuální aktivitou.
Pro koho je vyšetření PSA určeno – kdo a kdy by ho měl absolvovat?
Absolvovat vyšetření mohou všichni muži, hlavně pokud mají v rodinné anamnéze nádorové onemocnění nebo pociťují nějaké problémy s močením či s prostatou.
Primárně by se ale měli vyšetření pravidelně zúčastnit muži starší 50 let, a to alespoň jednou ročně.
Díky moderním přístrojům trvá analýza vzorku odebrané krve jen několik desítek minut
Jak je analýza vzorků krve pro určení koncentrace PSA technicky náročná? Jaké technologie jsou k ní zapotřebí?
Stanovení koncentrace PSA se provádí na automatickém imunochemickém analyzátoru umístěném v analytické lince. Jde tedy o imunochemické stanovení metodou chemiluminicsence. Pokud je přístroj správně nastaven a zkontrolován, samotná analýza trvá zhruba 20 minut. K této době musíme přičíst centrifugaci odebraného vzorku a závěrečné ověřování výsledku, což zabere dalších asi 10 minut.
Popsala byste, jak analýza probíhá krok za krokem od odběru vzorku až do předání výsledku vyšetření?
Nejprve proběhne samotný odběr krve ze žíly a označení odebraného vzorku. Pokud je odběr uskutečněn mimo laboratoř, musí být vzorek do laboratoře dopraven. Následuje přijetí do laboratorního systému a opatření čárovým kódem. Jelikož u nás disponujeme automatickou linkou, je vzorek vložen do linky, centrifugován a dále analyzován. Po analýze výsledek ještě zkontroluje laborantka a následně lékař. Celý proces je proveden většinou do hodiny od odběru – v případě odběru v naší odběrové místnosti. Muži pak mohou být informováni telefonicky, popřípadě si mohou přijít pro výsledek osobně.
Automatické analyzátory jednoznačně zrychlují celý proces analýzy vzorku, významně šetří čas zdravotníků a také snižují riziko chybovosti vlivem lidského faktoru.
Muži chodí na vyšetření PSA raději ve skupině, k osvětě přispívá i kampaň Movember
Proč je důležité zjistit zvýšenou koncentraci PSA včas?
Nádory prostaty jsou v počátečních stadiích velmi dobře a úspěšně léčitelné, proto má včasné zjištění onemocnění velký význam pro jeho léčbu.
Traduje se, že muži prevenci zanedbávají více než ženy. Využívají muži v České republice vyšetření PSA dostatečně?
Muži se obecně velmi často vyhýbají prevenci a k lékařům chodí, až když je opravdu zle. Nicméně u nás v Uherském Hradišti se po tolika ročnících osvětové akce zaměřené na prevenci mužských onemocnění Movember (složenina anglického slova Moustache a November) muži sami už od září vyptávají, jestli akce opět proběhne a kdy bude začínat. Letos nás čeká osmý ročník, přičemž vloni jsme u nás přivítali za jeden měsíc 2074 účastníků, což hovoří za vše. Pozitivní je, že se velmi zajímají i mladší ročníky, takže se snad bude situace s prevencí dále zlepšovat v celé republice.
Mohou hrát ženy roli v rozhodnutí svých partnerů nechat vyšetřit? Stává se to?
Ve většině případů, a hlavně v počátcích preventivních akcí, hrají ženy jednoznačně velkou roli, sami zjišťují pro partnera potřebné informace a nejraději by ho i objednaly, někdy i osobně dopravily, ale není to úplně pravidlem.
Je ale pravda, že málo mužů přijde osamoceně, raději chodí s podporou, ve skupině, ať už s kolegy z práce, nebo kamarády. Obecně pro muže platí slogan „jsem nesmělý, ale léčím se“.
Na závěr – v čem tkví největší přednosti využití diagnostických přístrojů v analýze krevních vzorků?
Diagnostické přístroje jsou v dnešní době jednoznačně na vysoké úrovni; výsledky jsou kvalitní, přesné, kontrolované, ověřené. Urychlují a usnadňují analýzy, zkracují časy od odběru k výsledku. Eliminují lidské chyby, pro obsluhu jsou pohodlné, v mnoha případech intuitivní. A také jednoznačně minimalizují styk obsluhy s potenciálně infekčním materiálem.
(mal)