Mohou koně léčit osteoporózu?
Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského sedla. Mohou si jej dopřát i pacienti s osteoporózou? Je jízda na koni spíše rizikem, nebo jde o vhodný doplněk léčby?
Hipoterapie (tedy léčba jízdou na koni) dodnes nejčastěji pomáhá pacientům s dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou a dalšími neurologickými onemocněními. Své místo má i v léčbě svalové nerovnováhy, skoliózy a dalších ortopedických vad.
#IMG#Pohyb koňského hřbetu se totiž ve třech rovinách přenáší na tělo jezdce. Tyto pohybové stimuly pak pomáhají rozvíjet pohybové reflexy a zlepšují držení těla.
Nejpodstatnější je, že cvičení klienty velmi baví. A aktivní přístup k léčbě je základem úspěchu každé rehabilitace. Tedy i té pro osteoporotické pacienty.
Rizikové pády
U pacientů s osteoporózou ovšem platí, že by měli vykonávat jen ty sporty, které jejich kostem neškodí, respektive pomáhají. Hippoterapie se zde proto příliš nevyužívá. Důvodem je možnost pádu a vyšší riziko zlomeniny. Ta by se hojila příliš dlouho. Znehybnění (někdy nejen) končetiny je pro hojení nutné. Přináší však nejen nepohodlí. U seniorů totiž vede dlouhodobý pobyt na lůžku ke zdravotním problémům.
Kdy hippoterapie pomůže
Na druhou stranu má hippoterapie své nesporné rehabilitační účinky. V sedle je nezbytné udržet rovnováhu. Tím se stimuluje svalstvo. A to i hluboké zádové svaly, které se v běžném životě příliš nenamáhají. Zvýšený svalový tonus se pomocí šlach přenáší na kosti. Změny tlaku a tahu podporují tvorbu a obnovu kosti. Takže hippoterapie při osteoporóze prospěšná může být. Je však třeba předcházet rizikům spojeným s pádem z koně, respektive zlomeninám. Navíc kontakt se zvířaty (pokud z nich nemáte zrovna fobii) příznivě ovlivní i vaši psychiku. Přináší uvolnění, pohodu.
Pokud si na hřbet koně netroufáte, nevadí.. Jiné metody rehabilitace, jako je plavání, turistika, obyčejné cvičení a protahování, jsou prospěšné přinejmenším stejně.
(Ela)
Zdroj: www.hipoterapie.cz