Pokroky v medicíně jsou patrné takřka na každém kroku. Řada neléčitelných nemocí se stala léčitelnými, řadu zdravotních omezení lze dnes poměrně úspěšně překonávat. Chronické stavy, jako například cukrovka nebo onemocnění srdce, mohou být v současné době často zvládány tak, aby nevyžadovaly nadměrnou nemocniční péči.
Změnu životosprávy cukrovkářům usnadní digitální program
Pro pacienty s cukrovkou 2. typu byl právě za tímto účelem ve spolupráci s lékaři, psychology a nutričními terapeuty vyvinut nový digitální program nazvaný Vitadio. Jeho cílem je zastavit a zvrátit průběh onemocnění úpravou životosprávy. V programu se pacient dozví vše důležité o cukrovce a naučí se díky němu zdravým návykům. Díky videohovorům a online chatům je pacient neustále v kontaktu s nutričním terapeutem, a může tak kdykoliv požádat o pomoc či radu. Kromě toho má vždy po ruce aplikaci plnou chytrých pomůcek a interaktivních materiálů, včetně receptů. Aplikace také zaznamenává vývoj hmotnosti pacienta a údaje z krokoměru. Program je uzpůsoben tak, aby pacientům zdravější přístup k životu vyhovoval a především aby jej dodržovali dlouhodobě.
Chytré hodinky mohou upozornit na poruchu srdečního rytmu
Na trh se postupně dostávají i chytré hodinky, které vedle měření srdečního tepu nabízejí i funkci měření EKG. Nutno podotknout, že se nejedná o EKG v pravém slova smyslu, jak ho známe z nemocnice, ale o základní informace o srdeční akci, rytmu, frekvenci apod. Jakmile má pacient pocit, že se srdcem není něco v pořádku, má možnost srdeční akci zaznamenat. Výhodou pořízení okamžitého záznamu je, že než by dorazil do nemocnice, potíže by většinou odezněly. Klasické EKG tyto hodinky jistě nenahradí, ale mohou upozornit na některé závažné poruchy srdečního rytmu. Dalšími funkcemi, které hodinky mohou nabízet, je měření krevního tlaku, obsahu kyslíku v krvi či tělesné teploty. Velmi nápomocná, především u starší populace, může být i funkce zaznamenání pádu a následné přivolání pomoci.
Zdravotní péče možná i na dálku
Důležitým technologickým milníkem ve zdravotnictví se stala medicína provozovaná na dálku. Spadají pod ni například robotické operace, kdy operatér sedí u ovládací konzole, pomocí které na dálku ovládá a řídí operační nástroje. Do běžné praxe se postupně dostává i dálkové sledování hladiny cukru v krvi u cukrovkářů. Chytrý glukometr pomocí aplikace automaticky odesílá naměřené hodnoty lékaři, který tak může na dálku pacientovi poradit nebo mu poskytnout určitou službu. Medicína na dálku pomáhá i v jiných medicínských oblastech, např. při léčbě srdečního selhání, vysokého krevního tlaku nebo závažného plicního onemocnění.
Lékařské technologie se vyvíjejí závratným tempem a otevírají medicíně úžasné možnosti, zpřesňují diagnostiku a zlepšují přístup ke zdravotním službám. Je však nutné si uvědomit, že se stále jedná pouze o chytré pomocníky, kteří nedokážou zastat roli odborníka, jen mu mohou pomoci jeho práci vykonávat lépe.
(mraf)
Zdroje:
https://vitad.io/
https://www.tribune.cz/clanek/44765-ozp-hlida-klientum-cinnost-srdce-pres-chytre-hodinky