Metformin i nadále lékem první volby
První místo v léčbě cukrovky si i nadále drží metformin. Jedná se o účinný, bezpečný a dobře dostupný lék, který se podává v tabletách. Jeho účinek spočívá ve snížení tvorby krevního cukru (glukózy) játry a také ve zvýšení jeho spotřeby svalovými buňkami.
Na trh se postupně dostávají i novější léky, které jsou určeny především pacientům, kterým metformin nemůže být ze zdravotních důvodů předepsán, nebo těm, u nichž je jeho účinek nedostatečný. Mezi ně se řadí inhibitory SGLT-2 a inkretiny.
Převrat v léčbě – glifloziny
Skupina léků proti cukrovce (antidiabetik) označovaná jako inhibitory SGLT-2 neboli glifloziny je převratná především pro svůj unikátní mechanismus v léčbě cukrovky, který spočívá ve vylučování nadbytečného krevního cukru ledvinami, čímž dochází k poklesu jeho hladiny v krvi (glykémie). Během jejich užívání navíc dochází k poklesu krevního tlaku, tělesné hmotnosti pacienta a zlepšení funkce ledvin. Podle posledních klinických studií tyto léky také snižují hospitalizaci z důvodu srdečního selhání o 31 %, srdečně-cévní příhody o 11 % nebo onemocnění ledvin o 45 %. Jejich nevýhodou může však být častější potřeba močení, což pro pacienta znamená nucený pohyb blízko toalet či častější vstávání během noci.
Mezi další moderní léky patří inkretiny. Jedná se o hormony, které se tvoří ve stěně trávicího ústrojí. Jejich účinek je komplexní a probíhá na řadě míst lidského těla a ve finále vede k ovlivnění hladiny krevního cukru. Problém u přirozeně se vyskytujících inkretinů je jejich krátké působení (pouze několik minut). U uměle vyráběných inkretinů označovaných jako analoga GLP-1 tato nevýhoda odpadá, mají přitom podobný účinek jako tělu vlastní inkretiny. Analoga GLP-1 jsou dostupná prozatím pouze v injekční podobě, pomocí takzvaných předplněných per se aplikují do podkoží 1× denně či 1× týdně. Vedle snížení hladiny krevního cukru v krvi vedou i ke snížení tělesné hmotnosti či krevního tlaku. Další skupinu inkretinů tvoří gliptiny, na rozdíl od analog GLP-1 spočívá jejich účinek v zablokování enzymů, které za normální situace rozkládají střevní inkretiny a tím prodlužují jejich účinek. Podávají se ve formě tablet a nevedou k ovlivnění tělesné hmotnosti pacienta a nesnižují ani jeho srdečně-cévní riziko.
Léky nejsou všemocné!
Nové léky bojující proti cukrovce snižují výskyt možných komplikací onemocnění, prodlužují život pacientů a zvyšují kvalitu jejich života. Je však důležité si uvědomit, že léky nejsou všemocné. Pro úspěšnou léčbu cukrovky je zcela zásadní, aby pacient dodržoval předepsanou léčbu a aby se řídil zásadami zdravého životního stylu, tedy zejména zdravě jedl, hlídal si svou hmotnost, měl dostatek pohybu i spánku a nekouřil.
(mraf)
Zdroje:
http://www.uzis.cz/
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1812389
https://www.tribune.cz/clanek/44367-co-je-za-posledni-dva-roky-noveho-v-diabetologii