Pro pacienty s cukrovkou 1. typu je inzulinová léčba stále naprostým základem. Může se to vůbec někdy změnit, rýsují se nějaké jiné možnosti?
Inzulinová léčba zůstává pro pacienty s cukrovkou 1. typu základním léčebným prostředkem. Výzkum se ale zaměřuje i na alternativní metody, jako je regenerace B-buněk slinivky, které by mohly obnovit schopnost těla produkovat inzulin, nebo na imunoterapii, která by mohla zabránit autoimunitnímu útoku na B buňky, a oddálit tak rozvoj onemocnění nebo mu zcela zabránit. Tyto technologie jsou však stále ve vývoji a nejsou zatím dostupné jako standardní léčba.
Jaké postavení mají inzuliny v léčbě cukrovky 2. typu a kdy je vhodné je u tohoto typu cukrovky začít podávat?
Inzulin v léčbě cukrovky 2. typu používáme ve chvíli, kdy jiné léčebné postupy, jako jsou změna životního stylu, perorální antidiabetika a neinzulinová injekční antidiabetika, nejsou dostatečně účinné pro udržení uspokojivé hodnoty koncenrace cukru v krvi. Inzulin nezačínáme podávat vždy, když je u pacienta podezření na jeho nedostatek, a použijeme ho i v období extrémního zhoršení onemocnění nebo při komplikacích. Pokud je to možné, kombinujeme u cukrovky 2. typu inzulin vždy s dalšími léky.
Jaké typy inzulinů se dnes používají a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Používáme rychle působící a dlouhodobě působící inzuliny, které jsou buď identické s lidským inzulinem, nebo se jedná o modifikované inzuliny – inzulinová analoga, která mají výhodnější vlastnosti, jsou bezpečnější a působí pouze po potřebnou dobu. Rychle působící inzulin začne účinkovat během přibližně 15 minut a působí zhruba dvě až čtyři hodiny, což je ideální pro pokrytí potřeby inzulinu k jídlu. Dlouhodobě působící inzulin působí déle než 24 hodin a poskytuje stabilní základní koncenraci inzulinu v krvi.
Inzulin s dávkováním jednou týdně by u nás mohl být dostupný během několika let
Analoga inzulinu se stále vyvíjejí. Jaké největší inovace se v této oblasti v poslední době objevily?
Mezi nejnovější inovace patří vývoj ultradlouhodobě působících inzulinů, které poskytují stabilní kontrolu krevního cukru po delší dobu – až po dobu jednoho týdnu. Inzulin s dávkováním jednou týdně by u nás mohl být dostupný během několika let.
Vývoj ultrarychle působících inzulinů zase umožňuje bezpečnější a účinnější zvládnutí glykémie po jídle s použitím technologií, které automaticky upravují dávkování inzulinu na základě kontinuální monitorace glukózy neboli koncentrace cukru v krvi.
Nakolik je edukace pacientů s cukrovkou pro úspěšnou léčbu zásadní a jakým způsobem probíhá?
Edukace je důležitá, protože pacientům poskytuje znalosti a dovednosti potřebné pro samostatné zvládání jejich onemocnění. To zahrnuje správné užívání inzulinu, monitorování hodnot koncentrace cukru v krvi glukometrem nebo senzorem, optimální stravování, vhodnou a přiměřenou fyzickou aktivitu a rozpoznávání a zvládání hypoglykémie. Edukace probíhá prostřednictvím průběžné podpory zdravotnických pracovníků, individuálních nebo skupinových školení a digitálních platforem.
Obávaným nežádoucím důsledkem podávání inzulinu je hypoglykémie, tedy až příliš nízká koncentrace cukru v krvi. Jak lze rozvoji tohoto rizika dlouhodobě předcházet?
Zásadní je pečlivé nastavení a úprava dávkování inzulinu na základě pravidelného monitorování krevního cukru, úprava jídelníčku a cvičení, nebo i běžné fyzické aktivity. Riziko pomáhají snižovat také moderní inzuliny spojené s nižším rizikem hypoglykémie a technologie, jako jsou kontinuální monitory glukózy a inzulinové pumpy s automatizovaným dávkováním. Hypoglykémie jsou při léčbě inzulinem běžné, ale moderní léky a technologie jejich výskyt a závažnost stále více snižují a pacienti jsou proškoleni v tom, jak hypoglykémiím předcházet, jak je rozpoznat a zvládnout.
Péče o diabetiky na inzulinu je u nás na vysoké úrovni. Stále je ale prostor pro zlepšení
Jak jste již zmínil, k monitoraci koncentrace cukru v krvi se používají různé technologie. Jaké jsou v této oblasti novinky?
Rozvoj kontinuálních monitorů glukózy umožnil získávat prakticky nepřetržitá data o hodnotě koncentrace cukru v krvi. Tyto monitory mohou být propojeny s inzulinovými pumpami, chytrými telefony nebo chytrými hodinkami. Také se rozvíjejí nové senzory, které se nemusejí zavádět do podkoží, a technologie, které umožňují delší nošení senzoru a přesnější měření.
Na co ještě pacienti při podávání inzulinu často zapomínají a jaké to může mít důsledky?
Pacienti často zapomínají na správné načasování dávkování inzulinu s ohledem na jídlo a fyzickou aktivitu, což může vést ke kolísajícím hodnotám krevního cukru a ke zvýšenému riziku příliš velkého vzestupu nebo poklesu glykémie. Někdy si podávají nesprávné dávky inzulinu v nevhodnou dobu. Mohou také opomenout pravidelné monitorování cukru v krvi, což může zvýšit riziko komplikací. Nesprávné skladování inzulinu a nedodržení pokynů k jeho aplikaci může ovlivnit jeho účinnost.
Péče o pacienty s cukrovkou je v České republice na špičkové úrovni. Dala by se v něčem ještě zlepšit?
I když je u nás péče na vysoké úrovni, stále je prostor pro zlepšení, zejména v oblasti personalizované medicíny a přístupu k inovativním léčbám a technologiím. Zlepšení by mohlo zahrnovat širší dostupnost moderních monitorovacích zařízení pro pacienty s diabetem 2. typu, lepší přístup k léčbě moderními léky snižujícími nejen glykémii, ale i hmotnost a riziko některých komplikací, stejně jako posílení podpory pacientů v oblasti samostatného zvládání jejich onemocnění.
(mal)