V čem tkví nebezpečí cukrovky?
Cukrovka (odborně diabetes mellitus) 2. typu je onemocnění, při kterém se snižuje citlivost tkání k inzulinu a tím stoupá hladinu cukru v krvi. Mezi její typické příznaky patří žízeň, časté močení, únava či úbytek na váze bez zjevné příčiny. Velké procento lidí, u nichž se tyto příznaky vyskytují, však nevyhledá lékařskou pomoc, a onemocnění tak zůstává dlouho neodhaleno. Přitom neléčená cukrovka urychluje kornatění velkých tepen, čímž se u pacienta zvyšuje riziko vzniku infarktu (myokardu) a mozkové mrtvice (odborně cévní mozkové příhody), ale současně poškozuje i malé cévy v oku, ledvinách či drobné cévy zásobující nervy. Pacienti trpící cukrovkou jsou tak navíc ohroženi slepotou (důsledkem diabetické retinopatie), selháním ledvin (důsledkem diabetické nefropatie) či poškozením nervů (diabetickou neuropatií). Poškození nervů a omezený průtok krve v dolních končetinách mohou být natolik závažné, že si nakonec u pacienta vynutí amputaci končetiny.
Další nepřítel srdce a cév
Změna lipidového spektra v souvislosti s cukrovkou se odborně nazývá diabetická dyslipidémie. Při ní dochází ke zvýšení hladiny krevních tuků (odborně lipidů). Konkrétně se jedná o zvýšení hladiny celkového cholesterolu, „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridů a současně snížení hladiny „hodného“ HDL cholesterolu. Vysoký cholesterol nebolí ani se nijak neprojevuje, o to je však nebezpečnější. Ve většině případů se na něj přijde náhodně při vyšetření krve nebo při výskytu závažné komplikace. Pro pacienta znamená změna lipidového spektra vyšší riziko rozvoje kornatění tepen, odborně aterosklerózy, a tedy i možnosti výskytu infarktu či mozkové mrtvice.
Obrana proti diabetické dyslipidémii existuje
Cukrovka a zvýšená hladina krevních tuků se často vyskytují společně jako důsledek nezdravého životního stylu. Nejúčinnější obranou proti nim je úprava životosprávy a dodržování předepsané léčby. Základem je zdravý jídelníček s omezením tučných jídel a vyšší konzumací potravin rostlinného původu, dostatkem vlákniny a vitaminů a omezením soli. Nevhodné jsou v tomto případě také jednoduché cukry, vysokotučné mléčné výrobky či uzeniny. Pravidelný pohyb, omezení tělesné hmotnosti, zanechání kouření a vyhýbání se alkoholu by mělo být nedílnou součástí režimových opatření.
Pokud změna životního stylu nevede k dostatečné úpravě sledovaných hodnot, přichází na řadu léčivé přípravky. Lékem první volby při cukrovce 2. typu nadále zůstává metformin, mezi moderní léky se řadí glifloziny, které kromě úpravy krevního cukru navíc snižují krevní tlak a také tělesnou hmotnost, čímž výrazně snižují riziko onemocnění srdce a cév. Při současně zvýšených hodnotách krevních tuků jsou nejčastěji předepisovány statiny.
Hlídejte si cílové hodnoty cholesterolu
Podle nových doporučení by u pacientů s cukrovkou měla být cílová hodnota celkového cholesterolu menší než 4,5 mmol/l, hladina HDL cholesterol u mužů by měla dosahovat hodnoty do 1 mmol/l, u žen pak do 1,2 mmol/l. Hodnota triglyceridů by měla být pod hranicí 1,7 mmol/l. Složitější situace nastává u LDL cholesterolu. Cílová hodnota u většiny diabetiků je omezena stropem 1,8 mmol/l. U pacientů, u kterých v důsledku nemoci došlo k postižení některého orgánu, jsou čísla ještě přísnější a LDL cholesterol by neměl přesahovat hodnotu 1,4 mmol/l.
Společným jmenovatelem cukrovky a vysokého cholesterolu bývá nezdravý životní styl. I když je cholesterol pro lidský organismus důležitý, je zásadní hlídat si jeho denní příjem a hodnoty v krvi. Pokud je jeho hladina příliš vysoká, způsobuje ucpání cév a přispívá ke vzniku srdečně-cévních onemocnění.
(mraf)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/45116-potreba-komplexniho-pristupu-v-lecbe-diabetu
https://www.tribune.cz/clanek/44787-co-vybrat-po-metforminu-prece-inhibitor-sglt
http://www.hypertension.cz/sqlcache/hypertenze-cislo-2-2019.pdf