Netřeba se bát
Na základě prozkoumání materiálů publikovaných na toto téma od roku 1991 dospěla Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny k závěru, že neexistuje souvislost mezi pitím kávy a vznikem rakoviny dutiny ústní, jícnu, hltanu, hrtanu, plic, žaludku, střev a konečníku, ledvin, močového měchýře a vaječníků. Nepodílí se ani na dětské leukemii. Stejně tak není žádná spojitost mezi kávou a nádory slinivky, prsu nebo prostaty. Naopak u pravidelných konzumentů kávy data odhalila snížený výskyt rakoviny jater a dělohy. Lze tedy říci, že mírné pití tohoto nápoje nezvyšuje riziko vzniku rakoviny, spíše proti některým typům nádorů chrání.
Kolik je tak akorát?
Mírné pití kávy je zpravidla definováno jako 3–5 šálků denně. To odpovídá dennímu příjmu do 400 mg kofeinu. Toto množství je stanoveno dle vyhodnocení bezpečnosti kofeinu Evropským úřadem pro bezpečnost potravin. Také se ukázalo, že ani způsob přípravy kávy nemá na případná rizika vzniku rakoviny vliv. Můžete si tedy bez obav užít jak filtrovanou, tak třeba tureckou kávu. Pokud to však s konzumací přeženete, můžete na sobě pozorovat:
- úzkost,
- hyperaktivitu,
- nervozitu,
- poruchy spánku,
- různé trávicí potíže.
Pozor na prázdný žaludek
Obsah kyselých látek, které kávě dodávají její specifickou chuť, dráždí žaludek zejména tehdy, když ji pijete na lačno. Tato kyselost a skutečnost, že kofein odvodňuje, bývají také důvodem k omezení pití kávy, pokud podstupujete onkologickou léčbu. Ta sama o sobě způsobuje nevolnosti, zvracení nebo průjem. Šálek kávy všechny tyto nepříjemné stavy pravděpodobně zhorší. Chcete-li si ho přesto užít, doporučujeme následující rady:
- vyhněte se konzumaci kávy na lačno,
- vždy vypijte alespoň stejné množství vody jako kávy,
- volte tmavší kávy – správně pražená zrna mívají méně kyselin,
- vyhněte se umělým, nízkotučným smetanám – klasické mléko nebo smetana lépe vyrovnají kyselost a zjemní chuť.
(mir)
Zdroj:
http://www.coffeeandhealth.org/topic-overview/cancer/