U cukrovkářů 2. typu je diabetická nefropatie často přítomna už při zjištění cukrovky
Diabetická nefropatie se po 10–35 letech trvání onemocnění rozvíjí u téměř třetiny pacientů s cukrovkou 1. typu. Nevyhýbá se však ani cukrovkářům 2. typu, u nichž je často přítomna již v době zjištění cukrovky. Na jejím vzniku se podílí dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi, která poškozuje drobné cévy v ledvinách, označované jako cévní klubíčka, jejichž funkce spočívá ve filtraci krve, krev je tak nedostatečně očišťována od škodlivých a nadbytečných látek, které jsou zadržovány v těle. Do moči se naopak dostávají pro tělo důležité krevní bílkoviny. Celou situaci dále zhoršuje vysoký krevní tlak, který může být přítomen již v době zjištění diabetické nefropatie nebo se v jejím průběhu u pacienta rozvinout.
Když se z těla ztrácí bílkoviny…
U diabetické nefropatie se rozlišuje několik stadií podle toho, jak moc je funkce ledvin narušená. U počínající nefropatie je v moči možné zaznamenat zvýšenou hladinu krevní bílkovinu albumin. Pokud je toto stadium zachyceno včas, je u většiny pacientů veliká šance zastavit vývoj onemocnění, a zabránit tak přechodu do dalšího stadia, kterým je takzvaná manifestní nefropatie.
V tomto případě se do moči dostává již velké množství dalších bílkovin, které jsou již zjistitelné při běžném vyšetření moči. Čím více bílkovin se do moči dostává, tím více je funkce ledvin narušena. Postupně se u pacienta rozvíjí tzv. chronické selhání ledvin. Jedná se o konečné stadium onemocnění, ve kterém je dotyčný odsouzen k dialyzační léčbě nebo náhradě ledviny.
Onemocnění se projeví až při velkých ztrátách bílkovin
V počátečních fázích onemocnění nejsou většinou přítomné žádné příznaky poškození ledvin. Až při větší ztrátě bílkovin se objevují otoky převážně dolních končetin, v krvi je měřitelná naopak nízká hladina albuminu a dochází k hromadění krevních tuků, především cholesterolu a triglyceridů. Při závažném poškození ledvin se mohou objevovat také nevolnosti či zvracení, únava, problémy se soustředěním, nechutenství, dušnost či kašel.
Diabetická nefropatie je onemocnění, které výrazně zhoršuje kvalitu života nemocného. Pro jeho další osud je zásadní udržovat hladinu krevního cukru v normě a pravidelně kontrolovat moč. Pouze při včasném záchytu se dá poškození ledvin zvrátit, nebo alespoň zpomalit. Pacient se může do boje o záchranu ledvin aktivně zapojit tím, že bude dodržovat veškerá doporučení a léčbu, v rámci které je možné podávat i léky chránící ledviny, například glifloziny.
(mraf)
Zdroje:
https://www.cukrovka.cz
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-nephropathy/symptoms-causes/syc-20354556