Při diabetu nevynechávejte léky ani jídlo!
Nejíst pravidelně zdravému člověku neublíží. Ale pokud máte cukrovku, strava a léky jsou pečlivě vyváženým systémem, který nesmí selhat. Výsledkem totiž může být hypoglykémie – tedy přílišné snížení krevního cukru, které je velmi nebezpečné.
Pokud nejíte, měřte glykémii
Situace, kdy se nám do jídla ani trochu nechce, známe všichni. Stačí obyčejná viróza, podrážděný žaludek nebo cestování a cokoli pozřít je pro nás trestem. Situace se dá zvládnout, klíčem k tomu je ale pečlivé monitorování glykémie. Jak často? To záleží na tom, jakou léčbu máte.
- Diabetes I. typu: Glykémii byste si měli měřit vždy před jídlem a před spaním, typicky 4× denně. Kromě toho je dobré hladinu vždy znovu ověřit, pokud zaznamenáte příznaky, které by mohly signalizovat nežádoucí pokles glykémie. K těm patří:
- hlad,
- chvění, třes,
- pocení,
- závrať,
- ospalost,
- zmatenost,
- obtíže při mluvení,
- úzkost,
- slabost.
Pro případ poklesu glykémie pod únosnou mez je dobré být stále ve střehu a nosit při sobě něco k jídlu nebo pití, aby mohla být situace okamžitě vyřešena.
Cukr může i stoupnout!
Když nejíte proto, že máte nějakou akutní infekci (například chřipku), je běžné, že jsou hladiny cukru vyšší, než byste čekali. Způsobuje to reakce organismu na infekci. V takové situaci se doporučuje kontrolovat glykémii 4× denně a pít dostatek tekutin. Zavolat lékaře je třeba, jestliže se navzdory léčbě dostane hodnota nad 14 mmol/l.
Při dietě neléčit?
Pokud se delší dobu nestravujete, obvykle je nutné přizpůsobit tomu i léčbu. Proto byste měli v takové situaci kontaktovat doktora. Do té doby, než se k tomu dostanete, můžete využít následující instrukce:
- Inzulin před jídlem – pokud vynecháte jídlo, vynechte také inzulin.
- Inzulin s dlouhým účinkem – jeho dávku zatím neměňte, pravděpodobně s ní nebude hýbat ani lékař, protože ta není závislá na přísunu potravy.
- Ostatní léky – některé přípravky proti diabetu je potřeba přizpůsobit, jiné ne. Toto musíte nechat na odborníkovi (pokud vám již předem nedal instrukce, jak se zachovat v takových situacích).
Nevěřte si příliš
Možná jste zkušení diabetici a myslíte si, že výkyvy hladiny cukru prostě poznáte. Přesto se měřte. Je to jediná metoda, jak mít opravdu jistotu, že si vážně nepoškozujete zdraví, nebo dokonce neriskujete život. V každém případě si glykémii zkontrolujte vždy, když se domníváte, že nějaký výkyv právě prožíváte. Nemusíte totiž vždy poznat, jestli je to vychýlení směrem nahoru, nebo dolů.