Co je cukrovka a jak vzniká?
Krevní cukr (glukóza) je důležitou energetickou surovinou, a je tedy nezbytný pro správné fungování každé buňky našeho těla. Přestup cukru z krve do buněk je regulovaný pomocí hormonu inzulinu. Inzulin je tvořen buňkami slinivky břišní a uvolňuje se vždy, když se zvýší hladina cukru v krvi (glykémie). V cílové tkáni poté působí na speciální receptory, které aktivují průchod krevního cukru do buněk. Pokud je tento mechanismus porušen, začíná se rozvíjet cukrovka.
Cukrovka (odborně diabetes mellitus) je tedy stav, který se vyznačuje vysokou hladinou cukru a s ní souvisejícími problémy. Na základě produkce inzulinu je možné rozlišovat dva typy cukrovky:
- Při cukrovce 1. typu se inzulin tvoří jen v nepatrném množství, případně vůbec. Projevuje se zpravidla již v mládí a k léčbě je nezbytná pravidelná aplikace umělého inzulinu.
- Při cukrovce 2. typu se inzulin tvoří v normálním či zvýšeném množství, ale cílové tkáně jsou k jeho působení odolné (rezistentní), vzniká tedy tzv. inzulinová rezistence. Typicky se vyskytuje u starších lidí. Léčba cukrovky 2. typu je různorodá: u lehčích forem stačí úprava stravy a životního stylu, u těžších potom ústně podávané léky proti cukrovce, případně podkožní aplikace inzulinu.
Jaké jsou nejčastější komplikace cukrovky?
Cukrovka je systémové onemocnění. To znamená, že postihuje více orgánových soustav a poškozuje organismus jako celek. Většina problémů úzce souvisí s vysokou hladinou glykémie. Největší nebezpečí pramení z poškození srdce a cév, v ohrožení jsou však i ledviny, nervy či zrak.
- V případě srdečně-cévních chorob se jedná o nejčastější a nejzávažnější komplikace cukrovky a řadí se k nejčastějším příčinám smrti u cukrovkářů. Projevují se hlavně srdečním selháním, způsobeným postižením srdce, které není schopno svým fungováním pokrýt potřeby tkání na živiny a kyslík, a srdečním infarktem, zapříčiněným uzávěrem tepen, které zásobují srdeční svalovinu. Speciálním typem cévní choroby je cévní mozková příhoda (lidově mrtvice), která také nezřídka ohrožuje pacienty na životě.
- Poškození ledvin. Cukrovka je nejčastější příčinou ledvinného selhání. Pokud pacient trpí navíc vysokým krevním tlakem, její riziko se ještě zvyšuje. Je tedy nutné nechat si moč vyšetřit, a to alespoň jednou ročně. O poškození ledvin lékaře informuje nález bílkovin, které se za normálních okolností v moči nevyskytují. Na problém s ledvinami vás také mohou upozornit otoky rukou, nohou či obličeje.
- Poškození periferních nervů. Cukrovka může vést k nervovým poruchám, odborně označovaným jako neuropatie. Poškození nervů vyplývá z nedostatečného zásobení tělesných partií kyslíkem, ke kterému dochází při zúžení či uzavření přívodných tepen. Projevy neuropatie jsou nejprve bolest a mravenčení, zpravidla dolních končetin. Později se rozvíjí jejich necitlivost. Jedná se o vážnou komplikaci, protože pacient necítí bolest, a může tak přehlédnout případné poranění, které může být vstupní branou infekce do organismu. Pacienti s neuropatií také hůře drží rovnováhu a častěji padají.
- Poškození zraku. Cukrovka působí negativně i na cévy oka, které zásobují sítnici a zrakový nerv – dvě struktury nezbytné pro správné vidění. Pokud se na problém nepřijde včas nebo se neřeší, může vyústit až ve slepotu. Další oční onemocnění spojená s cukrovkou jsou šedý a zelený zákal. Cukrovkáři by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře a případné změny vidění okamžitě hlásit svému diabetologovi.
Přidružená onemocnění zvyšují riziko komplikací
Cukrovkáře neohrožuje jen samotná cukrovka, ale i její přidružená onemocnění, která dále zvyšují pravděpodobnost vzniku jejích komplikací. Jsou to zejména:
- Vysoký krevní tlak, který je jejím nejčastějším přidruženým onemocněním. Existují studie, které dokládají souvislost mezi výskytem cukrovky a vysokého krevního tlaku. Působí negativně na srdce, nutí jej pracovat usilovněji, což přináší riziko přepětí srdeční svaloviny a rozvoje srdečního selhání.
- Porucha metabolismu tuků. U cukrovkářů je možné často pozorovat změny v zastoupení jednotlivých forem transportu tuků. Zatímco „dobrý“ (HDL) cholesterol se u nich snižuje, hladina „špatného“ (LDL) cholesterolu roste. Taktéž jsou u nich nezřídka vysoké hladiny triglyceridů. Přítomnost velkého množství LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi vede k tomu, že se tukové částice zachytávají na stěnách cév a vytváří takzvané aterosklerotické pláty. Dochází tedy k zužování průsvitu cév, snížení průtoku krve za zúžením a vše může vyústit až úplným přerušením dodávky kyslíku a odumřením postižené tkáně. Příkladem je právě srdeční infarkt.
- V případě obezity existuje obrácený vztah k cukrovce: Obezita většinou podmiňuje vznik cukrovky, což souvisí s jejím hlavním vyvolávajícím faktorem, totiž s nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu. Dostatek fyzické aktivity je zdraví prospěšný z mnoha důvodů: redukuje obezitu, oddaluje vznik cukrovky 2. typu, působí preventivně proti vysokému krevnímu tlaku a má pozitivní vliv na tukovou bilanci. Nutno dodat, že se nemusí jednat o vrcholové sportovní výkony, dle Americké odborné kardiologické společnosti (American Hearth Association) stačí týdně alespoň 150 minut aerobní aktivity o střední intenzitě.
Naštěstí dnes existuje již taková léčba cukrovky, např. v podobě tzv. gliflozinů, která kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky, pomáhá snížit tělesnou hmotnost i krevní tlak.
Cukrovka, ač si to mnoho lidí nemyslí, opravdu není onemocnění, se kterým je radno si zahrávat. Pacienti si často neuvědomují všechny komplikace, které s sebou přináší. A vůbec si většinou nepřipouští, že mohou být i život ohrožující. Abyste se jim vyhnuli, je třeba dodržovat správnou léčbu, a to nejen cukrovky, ale i jejích přidružených onemocnění, zejména vysokého krevního tlaku či cholesterolu. Samozřejmostí by měla být změna životního stylu vedoucí k omezení tělesné hmotnosti – dodržování diety a pravidelná fyzická aktivita.
(ver)
Zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11877-diabetes-complications?fbclid=IwAR0nwdwJNUnfB70gP0I6a3bfIKU5ZMa3F_UiIavJ6NK-dKzv9eGAi_UDt6s
https://www.healthline.com/health/diabetes/effects-on-body?fbclid=IwAR2d2k51ferID9HvBuM7yi5WclVz93CklZsTIJU2JWs_cMXQV3LxMZMrsz0#1
https://www.besthealthmag.ca/best-you/diabetes/5-health-conditions-that-are-caused-by-diabetes/?fbclid=IwAR3B2Xi-y0kBah4M_PSTlOkrjszfkxyKrS6sloKCAEC4uwDYnQtTkI9hZ-E
https://www.heart.org/en/health-topics/diabetes/why-diabetes-matters/cardiovascular-disease--diabetes?fbclid=IwAR0iQ5nJ_9jyLCjlgcgpJ90NyQbfTqBmS6gSwkDXGV0hSBP1GwjA9w12xG4
https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/complications/cardiovascular_disease?amp&fbclid=IwAR10uoBypXBxud0S9q8C6z1DHW8QDuVs8v5VXQmKaSsHtG1pufncTFtrVkA