Lidé s cukrovkou jsou ke chřipce náchylnější
Cukrovka neboli diabetes mellitus je v dnešní době relativně časté onemocnění, řadí se mezi civilizační nemoci a její výskyt stále stoupá. Diabetici mají v krvi zvýšenou koncentraci krevního cukru – glukózy. Je známo, že cukrovka oslabuje imunitu organismu. Proto jsou také lidé, kteří jí trpí, vnímavější k celé řadě infekcí, které by zdravého člověka neohrožovaly. U lidí, kteří mají dlouhodobě zvýšenou koncentraci cukru v krvi, je mimo jiné narušena membrána bílých krvinek, které jsou zodpovědné za některé imunitní funkce.
Diabetici jsou ke chřipce náchylnější...
Jednou věcí je, že jsou diabetici k chřipkové nákaze vnímavější – lidé s diabetem během chřipkové sezony mají až šestkrát vyšší pravděpodobnost, že se chřipkou nakazí. Dalším problémem je ale i to, že když už onemocní, je pro jejich organismus obtížnější se s infekcí vypořádat.
#IMG#Diabetici jsou také více ohroženi zápalem plic (pneumonií), který se může při probíhající chřipce rozvinout. Častěji než zbytek populace musí být hospitalizováni a také mohou s pravděpodobností až třikrát vyšší než zcela zdravý člověk na komplikace spojené s chřipkou zemřít.
Očkování je prevencí chřipky...
Přestože pravidelné každoroční očkování je účinnou prevencí chřipky i zápalu plic, je proti chřipce očkována necelá polovina diabetiků. Méně než třetina z nich je očkována proti pneumokokům, které jsou za vznik zápalu plic zodpovědné.
Diabetici by měli víc dbát o své zdraví...
Lidé s cukrovkou by měli velmi důkladně dbát o své zdraví, pravidelně je u nich kontrolována koncentrace krevního cukru i jiné ukazatele, které lékaře informují o průběhu onemocnění. Diabetici by také měli více dbát na svůj životní styl, zdravou a pravidelnou stravu a dostatek pohybu. Proto má u nich i pravidelné očkování velký význam a může podstatně snížit výskyt chřipkových a pneumokokových onemocnění, která lidem s diabetem zbytečně komplikují život.
(hak)