Péče o pacienty s revmatoidní artritidou by měla být komplexní a zahrnovat fyzioterapii, chirurgické metody, ale i psychickou podporu. Hlavní složkou však zůstává léčba pomocí léků, které je nutné brát dlouhodobě. Léčbu revmatoidní artritidy je přitom potřeba zahájit co nejdříve po zjištění nemoci, protože to má zásadní vliv na její další průběh.
Jaká je základní léčba revmatoidní artritidy?
Ke zmírnění potíží a snížení aktivity nemoci někdy stačí užívat jeden lék, někdy je však potřeba jejich kombinace. Rozhodnutí patří vždy do rukou specialisty, který vyhodnotí, jaké léky budou vhodné pro každého pacienta s ohledem na ostatní a individuální okolnosti.
První volbou u většiny pacientů však zůstává lety osvědčený lék ze skupiny tzv. konvenčních syntetických chorobu modifikujících antirevmatik (csDMARD). Ten je klíčový, a pokud je potřeba, tak je vhodný i v kombinaci s ostatními léky. A proč je stále tak na výsluní? Jeho výhodou je, že snižuje aktivitu onemocnění, zmírňuje některé její příznaky, dokáže zpomalit poškození kloubů a zlepšuje tak stav pacienta.
Důležité je zmínit, že každý lék má své nežádoucí účinky. Při léčbě revmatoidní artritidy tímto hlavním lékem ze skupiny csDMARD se může objevit nevolnost, zvracení, průjem, únava, bolest hlavy a závrať. Často se proto k němu podává ještě kyselina listová, která může výskyt těchto nežádoucích účinků snížit. Kvůli možnosti dalších nežádoucích účinků lékař pravidelně provádí některá vyšetření a krevní testy, aby vše bylo pod kontrolou.
Jaké jsou možnosti podání základní léčby revmatoidní artritidy?
U tohoto základního léku ze skupiny konvenčních syntetických chorobu modifikujících antirevmatik se nabízí podání ve formě tabletek a ve formě injekce, která se aplikuje pod kůži. U většiny pacientů se na začátku léčby nasazují tablety, přičemž dávka účinné látky se postupně zvyšuje. Tuto aplikaci léků zná každý, a proto je její výhodou snadné podávání spolu s dobrým účinkem.
Někdy se ale může stát, že tablety pacientovi nesednou, není mu po nich dobře anebo u něj nemají dostatečný účinek. V tom případě může lékař změnit podávání léku na injekční. To lze aplikovat předplněným perem nebo předplněnou stříkačkou s daným množstvím účinné látky. Výhody injekčního podání zahrnují:
- rychlejší nástup účinku,
- možnost zvýšení účinnosti léku při zachování stejné dávky,
- menší výskyt některých nežádoucích účinků.
Pacient si po správném zaškolení lékařem o technice aplikace a skladování léku může injekce pod kůži aplikovat sám.
Na co si dát během užívání léčby revmatoidní artritidy pozor?
Ať už užíváte jakékoliv léky, vždy je nutné o nich informovat lékaře jiných specializací a mít všechny pečlivě zapsané, včetně jejich dávkování a frekvence jejich užívání. Některé léky je totiž nebezpečné užívat dohromady. Důležité je s lékařem diskutovat i o různých životních situacích, při kterých je nutné léčbu upravit nebo změnit. Vždy lékaři sdělte následující informace:
- Máte naplánovanou jakoukoliv operaci či zákrok.
- Jdete na očkování vakcínou.
- Léčíte se s jinou nemocí a užíváte jakékoliv léky (i bez předpisu) nebo doplňky stravy.
- Plánujete těhotenství, jste těhotná nebo kojíte. Pokud berete léky na revmatoidní artritidu, vždy se s lékařem o možnosti těhotenství poraďte dostatečně dopředu. Často je třeba vysadit léky několik měsíců před otěhotněním.
- Pijete alkohol či nadměrné množství kávy a jiných kofeinových nápojů.
- Objevily se u vás při léčbě jakékoliv nežádoucí účinky.
Díky pokrokům současné medicíny je možné mnohé zádrhele v léčbě vyřešit jednoduše změnou způsobu podávání léčby a není nutné kvůli tomu ani pravidelně docházet k lékaři.
(nit)
Zdroje:
https://www.revmatologicka-spolecnost.cz/resources/dokumenty/DP_RA_Senolt_2017.pdf
Solen_lek-201406-0002
https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=pl1013
https://www.prolekare.cz/novinky/vyhody-subkutanne-podavaneho-methotrexatu-8649