Na revmatoidní artritidu se nejčastěji předepisují tzv. chorobu modifikující léčiva, která zmírňují a zpomalují její průběh, což se pozná především z dlouhodobého hlediska. Také příznivě působí na otoky kloubů a pomáhají předcházet jejich poškození vlivem nemoci. Možná jste léčbu dostali předepsanou ve formě tablet, víte však, že ji lze užívat i jinak?
Tablety – léčba pro ty, kteří se bojí injekcí a mají silný žaludek
Pro ty pacienty, kteří mají jakýkoliv problém s injekcemi a netrpí drážděním trávicího traktu, jsou určeny tablety.
Může se vám to zdát dětinské, ale někdo skutečně celoživotně trpí strachem z injekcí. Pro tyto pacienty jsou skutečně nejvhodnější tablety, a pokud se nedaří terapii nastavit tak, aby dobře fungovala a neměla zbytečně silné nežádoucí účinky, je lepší přejít na jiné léčivo ze skupiny.
Tablety se obvykle užívají jednou týdně a den po nich se užívá kyselina listová, která zmírňuje jejich nežádoucí účinky. Obvykle se začíná dávkou 7,5–10 mg a může se vystoupat až na 20–25 mg týdně, pokud je to potřeba a léčba je dobře tolerována.
Díky injekcím je stejná dávka léčiva účinnější
Zatímco tablety mohou dráždit žaludek, s injekcemi tento častý nežádoucí účinek spojen není. Navíc je injekční léčba ve stejné dávce významně účinnější než ta ústně podávaná a zároveň se tím nijak nezvyšuje výskyt nežádoucích účinků.
Ačkoliv to tak může na první pohled vypadat, aplikace injekce není nijak problematická. Je komfortní, injekce jsou totiž už naplněné a pacient s nimi nemá žádné jiné starosti než jejich aplikaci a likvidaci.
Přesto někdo může považovat za stresující obavy, aby injekci aplikoval správně, nebo se nemůže odhodlat zapíchnout hrot jehly do vlastní kůže. A nemáme na mysli jen děti. A přesně pro tyto účely bylo vyvinuto předplněné pero.
Předplněné pero můžete užívat kdekoliv a kdykoliv
Podávání léčby předplněným perem je podle pacientů, kteří ho používají, spojené s menší bolestivostí při aplikaci a mírnějšími nežádoucími účinky v místě vpichu než injekce. Dlouhodobě je pak spojené i s menším stresem – pacienti si více důvěřují, že další aplikaci zvládnou, a nedělají si tak zbytečné starosti.
Pero je také atraktivnější, modernější a nevyžaduje vyhrazení času pro aplikaci ani soukromí. Stejně jako si cukrovkáři perem dávkují inzulin třeba i pod stolem v restauraci, může si i pacient pro aplikaci perem vybrat jakýkoliv čas a místo.
Pro pacienty, kteří trpí psychologickými problémy v souvislosti s jehlami, je důležité, že jehla není vůbec vidět. Aplikace se tak může obejít bez traumatizujícího zážitku. Díky zvukovému ovládání pera je komfort jeho užívání maximální. Mimo jiné snadno poznáte, že aplikace pera v pořádku proběhla.
Nejčastější léčivo proti RA – pomalý, ale silný hráč
Jak je patrné už z týdenního dávkování tablet, nejčastější léčba revmatoidní artritidy se v organismu metabolizuje pomalu. A pomalu také účinkuje. První zlepšení bývá pozorováno asi 3–6 týdnů po zahájení léčby, a než se přínos léčby projeví naplno, obvykle trvá asi tři měsíce. Důvodem, proč je tato léčba předepisována, je skutečnost, že je velmi účinná a skutečně dokáže potlačit imunitní reakci, která při revmatoidní artritidě poškozuje vlastní organismus.
Její nejčastější nežádoucí účinek je nevolnost, a právě proto je věcné uvažovat o jejím injekčním podání. Netrpí jím ale zdaleka všichni pacienti. Mnozí vůbec nevědí o tom, že nějaký lék s rizikem nevolnosti užívají, z léčby významně profitují a měnit ji nechtějí. Každopádně je však dobré o jiných způsobech podání léčby vědět.
(pez)
Zdroje:
https://www.verywellhealth.com
Roszkiewicz J., Swacha Z., Smolewska E. Prefilled pen versus prefilled syringe: a pilot study evaluating two different methods of methotrexate subcutaneous injection in patients with JIA. Pediatr Rheumatol 18, 64 (2020).