Revmatoidní artritidu léčí inhibitory TNF
Vznik skupiny léků, které se souhrnně nazývají „inhibitory TNF“ (tumor necrosis factor), znamenal v léčbě revmatoidní artritidy malou revoluci. Bohužel ani v rámci této skupiny léků neexistuje jediný přípravek, který by byl stoprocentně účinný u každého pacienta.
Více než kdy jindy tu platí, že každý člověk je jedinečný a různí pacienti na jednotlivé léky mohou reagovat odlišně.
Inhibitory TNF cíleně zasahují do mechanismu nemoci
Protože ani ze skupiny TNF inhibitorů nedokázali zatím lékaři vybrat ten jediný ideální, u každého dokonale účinný lék, byly všechny nové přírůstky do této skupiny vítány jako užitečné rozšíření zbrojního arzenálu v boji proti revmatoidní artritidě. Revmatoidní artritida (RA) je jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění, postihuje jedno až dvě procenta celosvětové populace. Přestože samotná příčina RA zůstává dosud neznámá, v posledních dvaceti letech se podařilo zjistit mnoho o mechanismech, které jsou odpovědné za postupný rozvoj onemocnění a zhoršování jeho příznaků. Jedním z praktických výsledků těchto nových poznatků jsou právě inhibitory TNF.
Látky blokující TNF snižují zánět
Na konci osmdesátých a počátkem devadesátých let začaly v laboratořích probíhat první imunologické studie, které měly za cíl identifikovat klíčové molekuly a látky imunitního systému podílející se na rozvoji RA. Již první výsledky ukázaly, že buňky synoviální membrány (výstelky kloubů) získané od pacientů s RA produkují velké množství takzvaných cytokinů a také TNF-alfa (tumor necrosis factor-alfa). Bylo známo, že jak zjištěné cytokiny, tak právě TNF-alfa se podílejí na vzniku a udržování zánětlivé reakce v organismu, nebylo však snadné z široké škály molekul určit tu pravou, která by se mohla stát terčem působení nových účinných léků.
Událostí, která nakonec katapultovala TNF-alfa do čela skupiny všech „podezřelých“ zánětlivých látek, byla práce doktora Brennana a jeho kolegů. Těm se podařilo zablokovat funkci TNF pomocí specifické protilátky a výsledkem tohoto zablokování byl výrazný pokles produkce všech ostatních zánětlivých látek buňkami. Tato práce zahájila vznik celé nové skupiny léků, která se do dnešní doby rozrostla o několik dalších členů a v současnosti představuje nejúčinnější léčbu RA, jakou mají lékaři a jejich pacienti k dispozici.
(vek)
Zdroj:
Simsek I.: TNF Inhibitors: New and Old Agents for Rheumatoid Arthritis. Bull Hosp Jt Dis: 2010; 68 (3): 204–10.