Revmatologické vyšetření - když tuhnou klouby a pohyb bolí
Revmatologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k diagnostice zánětlivých, metabolických a degenerativních onemocnění kloubů, svalů, šlach i některých orgánů (srdce, plíce, ledviny, trávicí trakt apod.).
Kdy se vyšetření používá
Příznaky revmatických onemocnění se značně liší. Postižení pohybového aparátu se nejčastěji projevuje bolestí, omezením hybnosti a tuhnutím kloubů. Vyšetření se kromě diagnostiky používá i ke sledování průběhu onemocnění a úspěšnosti jeho léčby. Obvykle jej provádí internista nebo specialista revmatolog.
K čemu slouží
Vyšetření zhodnotí rozsah postižení Vašich kloubů a navrhne nejvhodnější léčebný postup. Některá onemocnění nelze zcela vyléčit. Včas zahájená a dostatečně důrazná léčba však může průběh Vaší choroby zastavit, nebo alespoň výrazně zpomalit.
Co je k tomu potřeba
Při vyšetření používá lékař hlavně své smysly. Odběr krve a transport odebraných vzorků se provádí jednorázovými injekčními stříkačkami a zkumavkami. Pro zobrazení částí těla, které jsou skryty zraku, se využívá celé spektrum zobrazovacích metod.
Jaký je princip
Rozsah Vašeho postižení hodnotí lékař pomocí pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu. Charakter případných odchylek zjišťuje prováděním zvláštních manévrů. Volba jednotlivých postupů a jejich posloupnost závisí na konkrétním postižení a Vašem aktuálním stavu.
Jak se na to připravit
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu.
Jak vyšetření probíhá
Po vstupu do ambulance se Vás lékař zeptá co Vás přivádí a jak Vaše problémy vznikly. Zjistí Vaše základní identifikační údaje a odebere anamnézu. Bude ho zajímat, jaký charakter má Vaše zaměstnání, jestli se věnujete nějakému sportu a jestli se ve Vaší rodině u někoho vystihlo onemocnění kloubů a páteře. Následuje vlastní vyšetření. Odložíte si oblečení a postavíte se před lékaře. Ten zhodnotí držení Vašeho těla. Požádá Vás, abyste udělali několik předklonů, záklonů a úklonů do strany. Předvedete několik dřepů. Přitom si všímá vzhledu Vašich kloubů a rozsahu jejich pohybů. Měří délku končetin a schopnost páteře rozvinout se při ohnutí. Položíte se na vyšetřovací lůžko a úplně se uvolníte. Lékař vyšetří tzv. pasivní hybnost. To znamená, že Vás bude uchopovat za různé části končetin a bude zkoušet rozsah pohybu v jednotlivých kloubech. K tomu může někdy využít speciální úhloměry. Pohledem si všímá případných nesrovnalostí v postavení končetin a kloubů. Celkové vyšetření může být pouze orientační, podrobněji se lékař věnuje Vašemu konkrétnímu problému a souvisejícím částem těla. Součástí vyšetření je i odběr krevních vzorků a jejich hematologické, biochemické, imunologické a mikrobiologické vyšetření. Při otoku kloubu provádí lékař jeho punkci a odběr nitrokloubní tekutiny. Ke zobrazení kloubů využívá lékař rentgen, CT nebo magnetickou rezonanci.
Kdy bude výsledek
Výsledek fyzikálního vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař Vám napíše zprávu s jeho závěry. Analýza krevních vzorků trvá několik dnů až týden.
Co vyšetření ukáže
Postižení kloubů se často projevuje otokem. Zhrubění kloubních ploch a výrůstky způsobí deformaci nebo nepřirozené ohnutí kloubů a částí končetin (například úklon prstů). Snižuje se ohebnost kloubů, při jejich pohybu mohou být slyšitelné drásoty a vrzoty. Klouby jsou citlivé na dotyk a bolí. Onemocnění postihuje i okolní svaly, které mohou atrofovat. Rozbory krve odhalí známky probíhajícího zánětu, zvýšené koncentrace některých odpadních produktů nebo přítomnost protilátek. Zobrazení kloubů ukáže zhrubění kontaktních ploch a změnu struktury kostí.
Kam povedou další kroky
Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení se můžete věnovat libovolné činnosti. Lékař Vám může doporučit farmakologickou léčbu, operaci nebo předepsat zvláštní rehabilitační cvičení.
Dostupnost
Diagnostikou, výzkumem a léčbou revmatických chorob se zabývají specializovaná centra velkých nemocnic. Základní vyšetření mohou provádět i ordinace praktických lékařů.
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___