Rizika pod špuntem: Alkohol a jeho vliv na erotiku
Větší erotická touha, rychlé sexuální vzrušení… a také riziko zdravotních a psychických problémy. Vliv alkoholu na oblast sexuality se většinou zlehčuje, vyzdvihují se pouze pozitivní dopady konzumace. Za lahví vína se ale často skrývají problémy s plodností, sebeúctou nebo dokonce trauma.
Když alkohol zafunguje…
Alkohol je nejstarším stimulantem a nejpoužívanějším afrodiziakem zůstává i v současné době. Člověk pociťuje větší touhu a silnější libido. Zároveň se člověku odbourají zábrany a snáz překonává nervozitu a ostych. Pod vlivem návykové látky se často cítí uvolněnější, atraktivnější a má chuť experimentovat.
Také lépe navazuje kontakt s náhodným sexuálním partnerem i s dlouho vyhlédnutou osobu, kterou by se jinak obával(a) oslovit. Alkohol zahání pocity úzkosti, únavu a stres, a tak člověk získá mentální prostor a energii se věnovat sexuálním aktivitám.
…a když ne.
Výhody konzumace alkoholu tím končí. Opilý člověk je otupělý, má horší pohybovou koordinaci a klesá schopnost úsudku. To ke zdravé sexuální aktivitě nepřispívá, spíš naopak. U mužů navíc často ochabuje erekce během styku nebo ani k erekci nedojde. Případná ejakulace se oddaluje nebo jí muž není schopný. Dlouhodobá konzumace se podepisuje na plodnosti u obou pohlaví – snižuje se pohyblivost spermií, u žen se objevují problémy s menstruačním cyklem, s nedostatečnou vlhkostí pochvy a nedosahováním orgasmu.
O krok blíž problému
Alkohol působí na řadu lidí povzbudivě a příjemně uvolněně, a tak se nechávají zlákat k představě, že k sexuální aktivitě patří alkohol. Závislost hrozí nejen u pravidelného pití, ale i u pití příležitostného. Pod vlivem alkoholu se člověk chová rizikověji – často promiskuitně, navazuje mimopartnerské vztahy nebo nepoužívá ochranu s náhodnými partnery. Následkem může být nechtěné těhotenství, onemocnění pohlavně přenosnou nemocí nebo rozpad osobního života.
Morální kocovina, nebo trauma?
Alkohol negativně ovlivňuje i výběr sexuálního partnera. Čím větší množství alkoholu pozřeme, tím atraktivnější a přitažlivější se nám zdá i takový protějšek, se kterým bychom bez alkoholu sexuální vztah nenavázali. Druhý den se běžně objevuje kromě běžné fyzické kocoviny také „morální kocovina“. Zvláště ženy mohou být zklamané, mít výčitky svědomí a pokleslou náladu.
Pocity viny však nemusí odeznít – sexuální aktivita pod vlivem alkoholu může vyústit v traumatický zážitek. Člověk se potýká se snížením sebeúcty, poruchami spánku, výkyvy nálady či potížemi s navazováním partnerských vztahů.
Souhlas s pohlavním stykem
Konzumace alkoholu obecně zhoršuje kognitivní funkce. Zpomaluje se reakční čas, schopnost plánovat, sebekontroly a přijímat nové informace. Proto je velmi důležité, aby před sexuální aktivitou a zejména pohlavním stykem došlo ke konsentu.
Konsent neboli souhlas s pohlavním stykem je klíčový pro sexuální aktivitu, a tím spíš po konzumaci alkoholu. Souhlas si musí dát oba partneři, jinak se může jednat o sexuální napadení. U vyšší konzumace alkoholu navíc hrozí, že se napadený nedokáže adekvátně bránit nebo rovnou odejít. Někdy se kompromitující událost nemusí v paměti uložit, přesto v člověku zůstává trauma.
Jak vyjádřit v opilosti nesouhlas? Rozhodně je na místě připravit se na takovou variantu a osvojit si techniky odmítnutí. U konzumace alkoholu je problematické, že člověk nemusí být schopen se slovně vyjádřit nebo jinak situaci zastavit. Může zkusit zavolat blízké osobě a městskou policii (např. za zavřenými dveřmi toalety). V případě fyzického ohrožení, kde nepomáhá verbální zastavení, může útočit na citlivá místa na těle.
Závěrem
Alkohol může posloužit jako stimulant, který povzbudí sexuální apetit a sexuální aktivitu. Vždy ale musíme mít na paměti rizika, která nás mohou ohrožovat na fyzické i psychickém zdraví. K řadě ublížení na zdraví, typicky znásilnění dochází po konzumaci alkoholu – zatímco útočník se cítí alkoholem povzbuzeně, opilá oběť nemá sílu se bránit.
Alkohol se negativně podepisuje na vlastním zdraví, zejména dlouhodobě. Neexistuje tedy žádné bezpečné požití alkoholu… a je na zvážení, zda se dá sexuální život spojený s alkoholem považovat za zdravý.