Vliv cestování na vaši kondici
Pokud budete cestovat v průběhu onkologické léčby nebo krátce po ní, můžete se cítit výrazně unavenější než jindy. Jde o běžný nežádoucí projev terapie, který někdy přetrvává až měsíce po jejím ukončení. S únavou počítejte a snažte se cestu a aktivity na dovolené naplánovat přiměřeně náročné tak, aby zahrnovaly dostatek přestávek a míst, kde je možné zajistit např. občerstvení.
Chemoterapie a některá cílená léčba mohou snížit vaši obranyschopnost, a tedy zvýšit riziko nákazy infekcí. Několik týdnů po ukončení léčby se většina pacientů už nemusí bát, výjimku tvoří jedinci po transplantacích a podobných intenzivních zákrocích. Vždy je dobré se poradit s onkologem, zda je pro vás vhodné očkování nebo jestli si vzít s sebou antibiotika.
Nádorové onemocnění samo o sobě zvyšuje riziko krevních sraženin, které mohou vést až k infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě. Cestování, především delší lety, s sebou toto riziko nesou také, určitě se proto zeptejte lékaře na možnosti prevence potíží.
Některé druhy léčby, zejména radioterapie, vedou ke zvýšení citlivosti kůže – její vystavování dalším paprskům by rozhodně nebylo prospěšné. Dbejte proto na kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, průběžnou hydrataci pokožky a úplně nejlépe její zahalení oděvem z jemného vzdušného materiálu. Mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější, se snažte být v klidu a ve stínu.
Kdy cestovat po onkologické operaci
Váš lékař rozhodne, za jak dlouho po operaci je rozumné cestovat. Hlavní riziko spočívá v již zmíněné vyšší pravděpodobnosti vzniku krevních sraženin po zákroku. Podle typu operace je však nutné vzít v potaz i další možná nebezpečí:
- Mozek, oko, hrudník, dutina břišní – nedoporučuje se létat. Při operaci se do těla může dostat vzduch a během letu by zvýšením tlaku mohlo dojít k bolesti a roztažení rány. Některé aerolinky mají vlastní pravidla ohledně létání po chirurgických zákrocích.
- Odstranění sleziny – zvyšuje riziko infekce.
- Stomie – pečlivě si cestu promyslete, včetně možných komplikací (zpoždění). Při nejasnostech se před odjezdem obraťte na stomickou sestru.
- Mastektomie – cestování neovlivňuje.
Dokumenty na cesty
Před samotnou cestou, ať už po Česku, nebo do zahraničí, je dobré zvážit cestovní pojištění. Pokud ho máte, zkontrolujte, co všechno pokrývá.
Také může být užitečné nechat si od onkologa napsat stručnou zprávu o vaší nemoci a léčbě (zvažte i překlad dokumentu). Potřebovat ji budete v případě, že s sebou budete brát některé léky (např. opiáty).
Pokud jedete s cestovní kanceláří, zjistěte si, zda využívá služeb svého zdravotníka. Ten jednak může pomoci odhadnout náročnost vámi plánované cesty a také být nápomocen v případě nečekaných zdravotních potíží.
Léky s sebou
Pokud s sebou do zahraničí berete léčivé přípravky, k některým je vhodné přibalit průvodní zprávu od lékaře. U silných léků (např. opiáty) se raději informujte o pravidlech jejich dovozu do navštívené země (i když jsou pro vlastní potřebu). Zkontrolujte si, že máte dostatečné množství léčiv na celý pobyt, zahraniční lékař vám sice pravděpodobně na základě lékařské zprávy (pokud ji budete mít) předepíše další, ale počítejte s tím, že jejich cenu budete plně hradit. Je také dobré znát účinné látky vašich léků (vždy jsou napsány na obalu), protože v zahraničí se mohou jmenovat jinak. Léky převážejte v příručním zavazadle v originálním obalu.
(mir)
Zdroj: https://www.macmillan.org.uk/cancer-information-and-support/treatment/preparing-for-treatment/travelling-abroad/how-cancer-and-its-treatment-can-affect-travel-faqs