Křečové žíly cestování nebrání – důležitá je ale prevence
Varixy, tedy žilní městky, se typicky objevují na nohou. Lidé trpící těmito problémy si často nejsou jistí, zda je pro ně cestování bezpečné. Riziko spojené s delšími přesuny souvisí zejména s možným rozvojem hluboké žilní trombózy. Víte, jak se bránit?
Když krev „zlobí“
Hluboká žilní trombóza je onemocnění žilního systému, kdy se v žíle vytvoří krevní sraženina. Největší nebezpečí tkví v tom, že se sraženina může uvolnit a z žil dolních končetin vycestovat až do plic. Tam pak uvízne a blokuje krevní průtok. Odborně se tato komplikace nazývá plicní embolie a jedná se o život ohrožující stav. Varixy postihují naopak povrchové žilní řečiště. Jedná se o rozšíření žil, které vzniká v důsledku městnání žilní krve v končetinách. I když jde o dvě různá onemocnění žil, mohou spolu souviset.
Nebezpečné setkání
Někdy se vytvoří krevní sraženiny i v povrchových žilách a vzniká tzv. povrchová žilní trombóza. Sraženiny bývají obvykle menší než ty v hlubokém žilním systému a jsou i méně závažné. Velmi zřídka se ale i povrchová sraženina může uvolnit, vycestovat do hlubokých žil a stát se podkladem pro hlubokou žilní trombózu. Toto riziko se zvyšuje, pokud jsou postiženy oblasti třísel, stehen či podkolenních jamek – tedy místa, kde se povrchové a hluboké žilní řečiště setkávají. Proto se i žilní městky řadí mezi rizikové faktory rozvoje hluboké žilní trombózy.
Co může škodit
Vzniku trombózy může mimo jiné napomoci:
- omezená hybnost,
- dehydratace,
- nižší tlak vzduchu.
Jak putovat bez rizika
Během cesty pijte hodně vody a vyhněte se alkoholu a kávě. Neužívejte léky na spaní – nebudete se pak moci pravidelně protáhnout. Oblečte si pohodlný oděv, který neomezuje pohyb a návrat krve z dolních končetin zpět k srdci. Rozhodně pak nezapomínejte na cvičení.
- Každou půlhodinu alespoň po dobu 3–4 minut opakovaně ohýbejte a natahujte lýtka, chodidla i prsty u nohou.
- V letadle se pokuste vždy po 60 minutách letu procházet se pár minut uličkou.
- Při jízdě autem si každou hodinu udělejte pauzu na krátkou procházku.
- V pravidelných intervalech si masírujte lýtka.
- Abyste se mohli během cesty co nejčastěji protáhnout, spěte spíše v kratších intervalech.
Nezapomeňte na punčochy!
Lékař vám na cesty může doporučit preventivní opatření v podobě kompresních punčoch. Ty působí tlakem zejména v oblasti kotníků a menším tlakem v oblasti lýtek. Brání tak městnání krve v končetinách a podporují její oběh. Míra komprese, tedy tlaku, kterým punčochy působí, je různá. Pokud punčochy používáte preventivně, bude nejspíše stačit nízká míra komprese. Trpíte-li však vážnou žilní nedostatečností a máte městky komplikované například vředy, bude potřeba vyšší tlak. V každém případě je vhodné poradit se s lékařem.
(cean)
Zdroj: http://www.healthylegs.com.au/varicose-veins-dvt-flying/