Křečové žíly se po operaci nemusí znovu objevit
Křečové žíly jsou poměrně časté onemocnění povrchových žil dolních končetin. Díky moderní medicíně jsou ale také velice dobře léčitelné. Je toto vyléčení definitivní, nebo je šance, že se křečové žíly znovu objeví?
Operační řešení
Křečové žíly se dají poměrně dobře odstranit operací. Klasická chirurgická metoda odstraňuje postižený úsek hlavního povrchového žilního kmene ze dvou malých řezů. Z nich se dovnitř žíly zavede ocelový nebo umělohmotný vodič ukončený olivkou. S jeho pomocí se postižený žilní kmen odstraní. Po operaci je potom na končetinu přiložena kompresní bandáž, která se ponechává i několik měsíců. Bandáž zabraňuje jednak komplikacím po operaci a jednak pomáhá „pumpovat“ krev zpět do srdce.
Návrat obtíží?
Ačkoliv má dnešní moderní operační řešení křečových žil poměrně vysokou úspěšnost, někdy se stane, že se křečové žíly po čase opět objeví. Hlavní důvodem toho je fakt, že zatím neexistuje žádný stoprocentně účinný lék na slabé žilní chlopně. Jejich porucha totiž vede k návratu, lépe řečeno ke stagnování krve v noze a tím i k opětovnému rozvoji křečových žil. Přesto ale lze díky ultrazvukovému vyšetření vadné chlopně včas odhalit a léčit.
Jak tomu zabránit
Opětovnému vzniku křečových žil zabránit několika jednoduchými způsoby:
- Noste co nejdéle po operaci kompresní punčochy.
- Snažte se každý den aktivně sportovat.
- Vyhýbejte se nadměrné zátěži a dlouhému sezení.
- Sprchujte si nohy jak teplou, tak i studenou vodou.
- Udržujte si správnou tělesnou hmotnost.
Riziko opětovného vzniku křečových žil je tedy opravdu velmi reálné. Odpovídající léčbou a dodržováním určitých zásad ho lze ale velmi zmenšit.
(kam)
Zdroje:
www.varicoseveinsurgeons.com
www.mynewveins.com/
www.vein.co.nz