Na boku spí většina z nás. Pro některé je nejvhodnější
Spánková poloha na boku patří mezi úplně nejčastější, podle statistik takto spí přibližně 60 % dospělých. Spaní na boku navíc přináší řadu zdravotních výhod, při kombinaci vhodné matrace a polštáře poskytuje optimální podporu páteři, snižuje návrat žaludečních šťáv do jícnu (takzvaný reflux) a riziko chrápání. Spánek na boku je pro mnohé nejpříjemnější, protože s přibývajícím věkem dochází ke snižování pružnosti páteře.
Odborníci doporučují spánek na boku také těhotným ženám, a to na levém boku. Při této poloze totiž děloha netlačí na játra a velké žíly v břiše, díky čemuž se zlepšuje oběh krve v cévním systému. Poloha na levém boku je doporučena i pro ostatní kvůli tlaku na vnitřní orgány a možnému zhoršení návratu trávicích šťáv. Sečteno a podtrženo, spaní na boku je obzvláště vhodné pro:
- těhotné ženy,
- osoby s refluxem,
- lidi trpící bolestmi zad,
- ty z nás, které trápí chrápání nebo zástava dechu ve spánku (takzvaná spánková apnoe),
- starší jedince.
Spánková poloha na boku naopak není doporučena pro ty, které trápí bolesti ramen. Úlevu od ní může poskytnout vhodný polštář v kombinaci s vhodnou matrací, díky které mohou zapadnout boky a ramena hlouběji do lůžka než střední část páteře.
Při spánku na boku je velmi důležitý výběr správného polštáře, který zajistí rovnoměrnou osu celého těla. V poloze na boku si své přirozené zakřivení udržuje páteř sama. Vhodný anatomický polštář zajistí, aby i krční páteř byla ve správné pozici – rovně s osou těla.
Spaní na zádech ocení alergici, vyhnout by se mu naopak měli lidé s vyšší hmotností
Spánková poloha na zádech je druhou nejoblíbenější a z hlediska zdravotních výhod směle konkuruje spánkové poloze na boku. Při spaní na zádech se nejsnadněji dosahuje správného zakřivení páteře a rovnoměrného rozložení tělesné hmotnosti, což ocení zejména ti z nás, kteří trpí bolestmi zad a krční páteře. Spaní na zádech také poskytuje úlevu kyčelním a kolenním kloubům a přispívá k uvolnění nosu, například u alergiků. Pokud se navíc obáváte vzniku vrásek, pak podle výzkumů je spánek na zádech tou nejvhodnější polohou. Tato poloha naopak není doporučena pro všechny zmíněné jedince profitující ze spánkové polohy na boku a pro osoby s vyšší tělesnou hmotností.
Při spaní na zádech je také velmi důležitý výběr správného polštáře, který podpoří krční páteř a umožní mírný pokles hlavy hlouběji do lůžka. Při poloze na zádech polštář nesmí hlavu zvedat nahoru (bradou k hrudi) ani hlava nesmí padat do záklonu. Správně by hlava měla být ve stejné poloze k tělu, jako když stojíme. Při poloze na zádech musí být zachováno přirozené zakřivení páteře. Poznáte to tak, že mezi matrací a tělem by neměla být mezera v oblasti beder.
Spaní na břiše patří mezi nejméně zdravé. Doporučit ho lze jen chrápajícím
Spánková poloha na břiše představuje statisticky nejméně častou spánkovou polohu. Ze všech spánkových poloh patří mezi nejméně zdravou, ocenit ji mohou ale například lidé trpící chrápáním a zástavou dechu ve spánku. Spánek na břiše není odborníky doporučován těhotným ženám a lidem trpícím bolestmi krční páteře a zad. I spánek na břiše však může být vhodnou formou regenerace, je však potřeba vhodně vybírat polštář, který by měl být velmi tenký. Alternativou je i spánek bez polštáře.
Jak vidíte, vybrat správnou spánkovou polohu může být tak trochu alchymie. Důležité je vybírat tu polohu, ve které se vám spí dobře a ráno se budíte svěží a bez bolestí. Změnit spánkovou polohu je možné i během dospělosti, ale vyžaduje to trpělivost a cvik. Neméně důležité pro kvalitní spánek je i výběr vhodné matrace a polštáře. S výběrem matrace nespěchejte a nejprve ji důkladně vyzkoušejte, nejlépe ve své oblíbené spánkové poloze, aby vám poskytovala dostatečnou anatomickou a ortopedickou podporu.
(holi)
Zdroje:
https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions
https://www.healthline.com/health/best-sleeping-position
https://www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-sleep-positions
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-choose-a-mattress