Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!
Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.
Obstruktivní spánková apnoe (zástava dýchání) je onemocnění, jehož riziko výskytu se zvyšuje s věkem. Nebezpečí pro ženy po přechodu je například 10× vyšší než před menopauzou. Tento syndrom zahrnuje opakované zástavy dechu (tzv. apnoické pauzy) během spánku. To vede k častému probouzení, poruchám odpočinku, k poklesu hladiny kyslíku v krvi a také k nykturii. Mezi další příznaky syndromu spánkové apnoe patří:
- chrápání,
- nadměrná denní únava a nespavost,
- dušnost během spánku,
- sucho v ústech,
- bušení srdce,
- pálení žáhy,
- noční pocení,
- ranní bolesti hlavy,
- poruchy soustředění a nálady.
Může za to hormon
Mnoho pacientů tvrdí, že v noci vstávají na močení proto, že jsou již vzhůru, protože močový měchýř se jim zdá být naplněn. Oni si pak nejsou jistí, zda by s tímto pocitem byli schopni usnout. Příčinou však, jak již bylo zmíněno, může být syndrom spánkové apnoe. Jak ale tento problém souvisí s plným močovým měchýřem? Lidské tělo během spánku za normálních okolností produkuje antidiuretický hormon (ADH). Ten zvyšuje vstřebávání vody a snižuje produkci moče, čímž brání nočnímu buzení k vykonání potřeby. Výzkumy ukazují následující:
- Při syndromu spánkové apnoe se mění uvolňování antidiuretického hormonu.
- Závažná spánková apnoe může vést ke zvýšení tlaku v plicním krevním oběhu a k pravostrannému srdečnímu selhání.
- Reakcí těla na tento stav je snížení produkce ADH. To způsobuje vyšší tvorbu moči, rychlejší naplnění močového měchýře a následné nucení na močení, které pacienty v noci probouzí.
Řešte poruchu spánku!
Pokud je syndrom spánkové apnoe správně léčen, a to nejčastěji použitím neinvazivního ventilačního režimu typu CPAP, nykturie zpravidla mizí. Tento podpůrný ventilační režim zajišťuje kontinuální průtok kyslíku pomocí obličejové masky s pomocí tlaku, který udržuje průchodné dýchací cesty. Brání tak apnoickým pauzám. Ukazuje se, že se pak méně často budí jak ženy, tak muži a zlepšuje se u nich kvalita spánku. Pokud ale máte pocit, že váš problém tkví v něčem jiném, než je syndrom spánkové apnoe (například v nadměrném přísunu tekutin či ve zvětšené prostatě), CPAP nejspíš nepomůže.
Nezavrhujte možnost spánkové apnoe jako příčiny nykturie bez podrobného vyšetření. Zejména tehdy, pozorujete-li u sebe některé z výše uvedených příznaků. Raději se poraďte s lékařem.
(cean)