Chladné počasí ovlivňuje srdce! Víte jak?
S příchodem zimy bychom si měli být vědomi zdravotních rizik, která s sebou toto roční období přináší. Je důležité podniknout vše pro to, aby zůstalo zdravé především naše srdce.
Zejména starší lidé jsou k poklesu tělesné teploty, tedy k tzv. hypotermii, náchylní. Chladné počasí přitom může srdce ovlivňovat různými způsoby.
- Zvedá srdeční frekvenci a krevní tlak.
- Zvyšuje srdeční práci tak, aby tělo bylo schopné udržet normální tělesnou teplotu.
- Mění vlastnosti krve, čímž zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou vést k srdečnímu infarktu či cévní mozkové příhodě.
Zůstaňte v teple
K tomu, abyste zůstali zdraví, vám může napomoci následujících několik tipů.
- Zůstaňte v teple a uvnitř. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 18 °C.
- Buďte i doma aktivní. Zkuste alespoň jednou za hodinu vyvinout nějakou pohybovou činnost a vyhněte se dlouhému sezení.
- Pravidelná teplá strava a tekutiny dodávají tělu energii k uchování správné tělesné teploty.
- Zabalte se do několika vrstev oblečení. Ve více tenkých vrstvách vám bude tepleji než v jedné silné. Mnoho tepla se ztrácí také povrchem hlavy – proto při pohybu venku nezapomínejte na šálu a pokrývku hlavy.
- Pokud cítíte, že na vás tzv. „něco leze“, nečekejte, až se váš stav zhorší. Navštivte svého lékaře včas.
Chřipku nepodceňujte!
V zimě se zvyšuje riziko nákazy virem chřipky. Její příznaky jsou podobné běžnému nachlazení, často se ale navíc přidávají i bolesti svalů a hlavy, kašel a horečka. Chřipka je pro většinu lidí vyčerpávající, ale poměrně běžné onemocnění. Pro osoby se srdečními chorobami však může znamenat vážné ohrožení zdraví. Opět se zvyšují nároky na srdeční sval, a ten je tak nadměrně zatěžován. Je-li vám tedy více než 65 let nebo trpíte onemocněním srdce, měli byste se ohledně očkování proti chřipce poradit s lékařem.
(cean)
Zdroj:
https://www.bhf.org.uk