Co to je chirurgická interrupce?
Jako interrupce je označován proces, při kterém je záměrně ukončeno probíhající těhotenství. Dle české legislativy lze těhotenství ukončit na žádost matky do 12. týdne těhotenství bez udání jakýchkoliv důvodů, do 24. týdne těhotenství je pak možno ji provést ze zdravotních důvodů, ať matky, či plodu (např. závažné infekce s prokázaným poškozením vývoje plodu, komplikace ohrožující život matky). Interrupce se provádí buď chemicky, tedy s použitím léků, nebo chirurgicky.
Metody chirurgické interrupce
Existují dvě základní metody chirurgické interrupce – podtlakové odsátí a kyretáž.
Podtlakové odsátí je metoda, kterou lze využít do 15. týdne těhotenství. Je obvykle prováděna ambulantně a trvá zhruba 10 minut. Proces je zahájen podáním léků, které mírní bolest a rozšiřují děložní čípek, vstup do dělohy. Touto cestou je pak zaveden přístroj pro odsátí embrya s plodovými obaly a placentou. Tato metoda chirurgické interrupce je obecně považována za bezpečnější, je spojena s menší mírou komplikací.
Kyretáž může být použita i v pozdějších fázích těhotenství. Na rozdíl od předešlé metody se provádí v tzv. analgosedaci (stavu vyvolaném na základě působení analgetik a sedativ zároveň, které tlumí bolest, uvolňují svaly a snižují vnímání bolesti) či v celkové anestezii. Před samotnou procedurou jsou pacientkách podány léky pro rozšíření čípku. Samotná procedura pak zahrnuje fixaci děložního čípku, zavedení nástrojů a mechanické odstranění plodu, obalů a placenty pomocí nástroje zvaného kyreta (odtud název metody), následně bývá děloha dočištěna odsátím drobných zbytků tkáně. Samotná procedura trvá 20–30 minut.
Jaké komplikace mohou nastat?
- Infekce dělohy – jedná se však často o banální infekce, které mohou být snadno zvládnuty podáváním antibiotik.
- Zanechání zbytků plodu v děloze – při nedokonalém odstranění mohou v děloze zůstávat zbytky výstelky dělohy, plodu i jeho obalů. Často se tento stav projeví jako krvácení a vyžaduje opakování procedury s dočištěním děložní stěny a dutiny.
- Přetrvání těhotenství – i přes chirurgickou interrupci může těhotenství nadále trvat. Proceduru je v tomto případě nutné opakovat.
- Krvácení – a to různého stupně závažnosti, může vyžadovat i hospitalizaci na lůžkovém oddělení s podáváním infuzí a krevních náhrad.
- Poškození děložního čípku – při vniku nástroje skrze děložní čípek může dojít k jeho poškození.
- Poškození děložní stěny – jedná se především o její protržení při kyretáži, přičemž toto riziko roste s délkou těhotenství. Pokud k němu dojde, náprava vyžaduje operační zásah.
Jak může chirurgická interrupce ovlivnit zdraví ženy?
Po samotném zákroku mohou ženy pociťovat bolesti, které lze přirovnat například k bolestem menstruačním. Mohou trvat 1–2 týdny a neměly by je výrazně znepokojovat. Kdy je naopak vhodné vyhledat lékařskou pomoc, je například případ, kdy se vyskytne prudké krvácení, bolest nereagující na běžné léky proti bolesti, zapáchající výtok z pochvy či doprovázející horečka.
Podle současných výzkumů není proběhlé umělé ukončení těhotenství stav, který by snižoval šanci na další přirozené početí. Může ale působit výskyt jeho komplikace – zánětlivé nemoci pánve, která může následně vést k poruchám plodnosti a větší pravděpodobnosti mimoděložního těhotenství. Bylo také zjištěno, že ženy, které umělé přerušení těhotenství chirurgickým způsobem podstoupily, mají v budoucnu vyšší pravděpodobnost předčasného porodu.
(mih)
Zdoje:
https://www.nhs.uk/conditions/abortion/risks/
https://www.webmd.com/women/abortion-procedures#1