Chirurgická léčba benigní hyperplazie prostaty
Chirurgická léčba prostaty přichází v momentě, kdy všechny předešlé konzervativní postupy (úprava životního stylu, různé druhy medikamentózní terapie) již nestačí. Je také nezbytná tehdy, když se projeví vážnější komplikace BHP - časté infekce, kameny v močovém měchýři apod.
#IMG#
Otevřená prostatektomie
Otevřená prostatektomie (suprapubická) začíná podélným řezem nad močovým měchýřem. Ten se řezem také otevře. Ještě před ním se do měchýře zavede močovými cestami přes penis cévka. Ta má smysl pro objasnění polohy prostaty. Poté operatér prstem v močovém měchýři obkrouží tkáň prostaty a doslova ji vyloupne z jejích obalů. Můžete si to představit tak, jako kdybyste udělali malý otvor v mandarince a tímto pomalu vyloupnuli celý její dužnatý obsah. Prostatickou tkáň operatér vyjme mimo tělo a zastaví krvácení. Poté chirurg adaptuje močové cesty a močový měchýř s břišní stěnou po vrstvách uzavře.
Otevřená prostatektomie (retropubická) začíná stejně, avšak močový měchýř se neotvírá. Postupně se odpreparuje pouzdro prostaty a podváží se přívodné tepny. Pak se prostata vyjme a opět se uzavřou vrstvy, kterými chirurg pronikal.
Otevřená prostatektomie je poměrně náročnou operací, jejíž komplikací je především krvácení a infekce. Po operaci je pacient ještě několik dní zacévkován. V průběhu prvních dnů je moč silně zbarvená krví, postupně se odbarvuje až se stává opět čirou. Po propuštění z nemocnice jsou nutné pravidelné urologické kontroly, někdy se stává, že se močové cesty dočasně uzavřou a musí se znovu cévkovat. Stav se do několika týdnů upraví a funkce měchýře a močových cest se upraví a vylepší.
Transuretrální odstranění prostaty, TURP
Moderní operací prostaty je transuretrální resekce prostaty, zkratkou TURP. Touto metodou je operováno až 80% pacientů s benigní hyperplazií prostaty. Principem je zavedení tenkého tubusovitého operačního nástroje přes ústí močové trubice na penisu a postupné odstraňování (seškrábnutí, frézování) prostatické tkáně v okolí močové trubice. Odstraňování se děje pomocí elektrické kličky, která působí pouze lokálně. Zároveň se tak staví drobné krvácení.
I po této operaci je nutné, aby byl pacient přechodně cévkován. I zde existuje možnost výměny nebo znovuzavedení cévky pro přechodný uzávěr močových cest. Po této operaci se však komplikace vyskytují méně než při otevřené operaci prostaty. Pooperační stav je také pacientem lépe snášen a celkový stav se rychleji upravuje.
Další metody
Kromě výše uvedených metod existují i metody miniinvasivní. Jejich podstata tkví v minimalizaci chirurgického výkonu a pooperačních komplikací. Nevýhodou je někdy dlouhodobě nedostatečný léčebný zásah nebo vznik častých recidiv onemocnění.
Mezi tyto výkony patří už samotné cévkování močového měchýře. Existuje-li překážka ve volném odtoku moči, pak je tento výkon prvním, který pacient u lékaře podstoupí. Cévkování se může někdy spojit s balónkovou metodou. Místo překážky lze močovou trubici mechanicky roztlačit postupně se nafukujícím balónkem, který je umístěn na cévce.
Mezi skutečné miniinvazivní metody patří zejména použití laseru , pomocí kterého se hypertrofická tkáň prostaty odstraní pomocí tepelného účinku laserových paprsků. Laserová sonda se zavádí na několik míst v prostatě a v okruhu do 1 centimetru při aplikaci laserových paprsků se okolní tkáň tepelně poruší. Odhojování porušené tkáně trvá kolem 4 týdnů. Po tu dobu je pacient speciálně zacévkován přes břišní stěnu (epicystostomie).
Transuretrální elektrovaporizace
Je zase metoda využívající tepelné účinky vysokofrekvenčního proudu, který je do prostaty zaveden přes speciální elektrodu. Pomocí proudu se tkáň prostaty doslova odpaří. Tepelný účinek mají i rádiové vlny, které se do prostaty zavádí.