Přestože by se mohlo zdát, že provedení potratu za pomoci pilulky je snadné a bezpečné, nemusí tomu tak být vždy. Podání tohoto typu léku z rukou lékaře musí vždy následovat po sérii vyšetření, která:
- potvrdí graviditu a určí její délku,
- vyloučí mimoděložní těhotenství,
- zjistí krevní skupinu ženy,
- odhalí případné vážné poruchy jater, nadledvin a ledvin,
- vyloučí další možné kontraindikace (stavy, při kterých lék nesmí být použit).
K lékaři celkem třikrát
Interrupce prostřednictvím tablety obvykle vyžaduje minimálně tři návštěvy lékaře. Při prvních dvou konzultacích jsou ženě podány léky o různých účinných látkách, po jejichž užití by mělo dojít k vypuzení plodu z dělohy. Následuje další, kontrolní vyšetření:
- potvrdí, zda bylo těhotenství skutečně ukončeno (k selhání metody může dojít až v 7,5 % případů);
- určí, zda byl plod z dělohy vypuzen celý (pokud ne, je nutný chirurgický zákrok, bez kterého by mohlo být vážně ohroženo zdraví ženy).
Nenechat nic náhodě
Jedním z nebezpečí potratu, který de facto probíhá v domácích podmínkách, je silné krvácení. K tomu dochází až v 5 % případů, a někdy (zhruba u 1,4 % žen) je dokonce nutná okamžitá odborná léčba. Z toho důvodu by se žena podstupující interrupci za pomoci tablety neměla příliš vzdalovat od zdravotnického zařízení, které jí léky předepsalo. K dispozici by měla mít i důležité kontakty, tedy koho zavolat a kam se dostavit v případě obtíží.
Zdroj: www.sukl.cz