Pojďme si v tom konečně udělat jasno:
Potravinová alergie je stav, kdy v těle alergika dochází k výrazné reakci imunitního systému prostřednictvím histaminu a dalších chemických látek. Projevy alergie vznikají maximálně do jedné hodiny po požití potraviny a projevují se obvykle kožními reakcemi, otokem jazyka a dušností. Někdy však dochází až ke zvracením, průjmům, křečím a ztrátě vědomí. Jedná se skutečně o závažné stavy, které je potřeba řešit s lékaři a vždy je nutné zařadit tzv. eliminační dietu.
To znamená eliminovat (vynechat) po dobu alespoň jednoho měsíce, někdy doživotně – potraviny, které alergii vyvolávají. Nejčastějšími potravinovými alergiemi jsou alergie na lepek v obilovinách, ořechy, bílkoviny kravského mléka, vejce, mořské plody a ryby. Zajímavé je, že alergie na bílkoviny kravského mléka u nejmenších dětí vyhasíná zhruba do tří let věku, kdežto alergie na ořechy je celoživotní.
Potravinová intolerance se na rozdíl od alergií nepojí s reakcí imunitního systému. Je způsobena buď sníženou aktivitou nebo přímo absencí enzymu, který „rozkládá“ složky dané potraviny. Intolerance se obvykle projevuje zažívacími obtížemi v podobě bolestí břicha, křečí, průjmů až zvracení, ale bez stavů ohrožujících život. Většinou se těžko stanovuje a nevyžaduje úzkou spolupráci s lékaři. Přesto by člověk trpící nespecifickými obtížemi měl zajít k lékaři, ideálně imunologovi, a teprve pak nasadit eliminační dietu na podezřelé potraviny.
Co a jak jíst při problémech?
Při stravování v restauracích si alergici i lidé s intolerancemi mohou naštěstí již zkontrolovat přítomnost nejčastějších alergenů přímo v jídelních lístcích. Přesto v případě alergiků doporučuji upozornit na svůj zdravotní problém přímo obsluhující personál. Tato informace by se ideálně měla dostat až k samotnému kuchaři připravujícímu jídlo pro alergika.
- Při nákupech se vždy zajímejte o složení!
Alergici by měli dodržovat zmíněnou eliminační dietu po konzultaci s lékaři a vždy kontrolovat složení potravin, zda neobsahují pro ně alergizující látku. Stejně tak by to však měli dělat i lidé s intolerancí. Sice jim nehrozí při konzumaci byť i stopového množství netolerované potraviny závažné obtíže jako alergikům, ale rozhodně se budou cítit lépe. Je lepší mít složení svého „jídla“ pod kontrolou než pak prosedět dvě hodiny na záchodě.
- Nahraďte potraviny způsobující problémy – například vyměňte lepkové obiloviny za ty bez lepku (rýže, amarant, pohanka, jáhly, kukuřice), kravské mléko za kozí, běžné mléko a mléčné výrobky za bezlaktózové a ořechy za kvalitní rostlinné oleje typu lněný, konopný nebo dýňový olej.
Podrobně o jednotlivých druzích intolerancí a alergií na vybrané potraviny se dočtete v dalších dílech našeho miniseriálu.