Trpíte plynatostí? Příčinou může být alergie
Nadýmání a plynatost. Dvě věci, které dokážou velmi znepříjemnit den. Většinou bývají způsobeny zažívacími obtížemi nebo nevhodnou skladbou potravy. Někdy může být nicméně na vině potravinová alergie.
Nespolečenské luštěniny
Mezi klasicky nadýmavé potraviny patří zejména luštěniny. Na konzumaci čočky, hrášku nebo fazolí je tedy vhodné před návštěvou společnosti nebo větší fyzickou námahou raději zapomenout. Trávením luštěnin se totiž uvolňuje větší množství plynů než z jiných potravin. Plyn se potom hromadí ve střevech, která se díky zvětšenému objemu roztahují, což způsobuje pocit plného břicha a nezřídka i jeho bolesti.
Nadýmání ale může způsobit i klasické bílé pečivo, zejména pokud je ještě teplé. Voňavý chleba nebo rohlíky se tak mohou lehce stát nepřítelem vašich střev. Ještě hůře jsou na tom lidé s alergií na lepek (bílkovinu obsaženou v obilné mouce), tzv. celiakií, kteří po požití pečiva trpí nejen nadýmáním a plynatostí, ale také průjmy.
Záludné ořechy
Lepek ale není jediný alergen, který může způsobit plynatost a nadýmání. Častými alergeny jsou i oříšky, hrozinky nebo cibule. Zejména oříšky patří mezi poměrně záludné potraviny. Jimi vyvolaná alergická reakce se totiž může projevit velmi rozličně: kontaktní dermatitidou, otoky v oblasti úst nebo právě nadýmáním.
Mezi další takové potraviny patří i mléčné výrobky. Mléko, smetana či kefír totiž můžou při alergii na mléko alergikovi přivodit nejednu pernou chvilku. Projevy přitom budou podobné jako u alergie na lepek: tedy nadýmání a průjmy.
Kontrolujte, co vám nedělá dobře
A jak se alergickému nadýmání vyhnout? Rada je jednoduchá. Stačí se vyvarovat potravin, na které je pacient alergický. Pokud si u některých pokrmů nejste jisti nebo již trpíte různými alergiemi, a je tedy pravděpodobné, že by se další mohly přidat, veďte si deník o tom, co jíte. Nezapomeňte ve zkratce popsat, jak vám po nich bylo. Takto brzy odhalíte, co vám nedělá dobře.
(kam)