Nejeví známky alergické reakce na mléko: přesto alergií ve skutečnosti trpí
Alergie na kravské mléko patří mezi poměrně časté alergie. Skládá se však ze dvou skupin alergií – alergie na mléčné bílkoviny a intolerance laktózy.
Alergie na kravské mléko patří mezi poměrně časté výživové alergie. Skládá se však ze dvou skupin alergií – alergie na mléčné bílkoviny a intolerance laktózy, tzv. mléčného cukru. A právě testy na alergii na mléčnou bílkovinu se ve své studii zabývali brazilští lékaři, kteří svou studii publikovali v odborném medicínském časopise Jornal de pediatria.
Když dítě nesnese mléko
Alergie na kravské mléko se projevuje buď nesnášenlivostí mléčného cukru, tzv. laktózy, nebo alergií na bílkoviny mléka. Ta se nejčastěji začne u dětí projevovat v období, kdy matka přestává kojit a začíná se přecházet na příkrmy a umělou výživu. Jedná se tedy o klasickou potravinovou alergii. Alergie se prokáže pomocí krevních testů. Ty však u úplně malých dětí nejsou zcela spolehlivé. V důsledku alergie je třeba buď mléčné výrobky z jídelníčku vyřadit, nebo alespoň podávat mléko, které už má "problémové" bílkoviny částečně natrávené a ty pak nevyvolávají alergickou reakci. Někdy také pomůže místo kravského mléka zvolit například mléko ovčí nebo kozí.
Dieta (ne)pomáhá
Brazilská studie ale prokázala, že u dětí, které ve stravě kravské mléko již nemají, může stále docházet k alergické reakci. Vědci do své studie zahrnuli celkem 121 dětí ve věku 4–95 měsíců. Ty byly podrobeny testům na alergii vůči mléčné bílkovině a sledovány nejen během ambulantního vyšetření, ale i po dobu následujících 30 dní. Testy na kravské mléko byly pozitivní u 28 pacientů, zatímco klinicky se alergie projevila pouze u 12 z nich. Navíc pozitivní byly daleko častěji děti, které už natrávené mléko jako náhradu stravy dostávaly, než ty, které měly zcela bezmléčnou dietu.
Alergici pod drobnohledem
Z toho lze usoudit, že ani natrávené kravské mléko nemusí být tím nejlepším řešením. Proto je třeba hledat nové alternativy. Stejně tak je důležité i testování dětí, které už bezmléčnou dietu mají. Přibližně u čtvrtiny z nich totiž alergická reakce probíhá i nadále, a to bez jakýchkoliv příznaků. Toto testování tak pomůže odhalit i další alergeny v potravinách a zlepšit tak zdravotní stav malých strávníků.
(kam)
Zdroj: Correa F. F. et al.: Open challenge for the diagnosis of cow's milk protein allergy., J Pediatr (Rio J). 2010 Mar–Apr; 86 (2): 163–6.