Nachlazení
Původcem nachlazení je virová infekce v oblasti nosu a krku, tedy horních cest dýchacích. Nejčastěji bývá způsobená rhinoviry, ale stejně tak mohou mezi „viníky“ nemoci patřit další respirační viry. Ty se šíří kapénkami, ale i kontaktem s nemocnou osobou a kontaminovanými předměty (sklenicí, ručníkem apod.). Příznaky se většinou projeví po jednom až třech dnech po kontaktu s virem.
Mezi nejčastější projevy patří:
- bolest v krku,
- ucpaný nos,
- rýma,
- kašel,
- kýchání,
- často i zvýšená teplota a bolest hlavy.
Nemocný jedinec bývá více unavený, malátný. Nachlazení trvá zhruba sedm až deset dní.
Léčba nachlazení je symptomatická, tedy snažíme se mírnit projevy nemoci, srážet horečku či snížit bolesti v krku. Vhodná jsou také léčiva na podporu imunity, jako je vitamin C, echinacea, zinek nebo právě enzymy.
Imunita v boji proti nemocím
Imunitní systém je velmi důležitou součástí našeho těla. Chrání organismus před patogeny, jako jsou viry, bakterie nebo parazité, chrání před škodlivými látkami, ale i před poškozenými buňkami, které by mohly zapříčinit vznik nádoru. Při oslabení imunitního systému dochází k rozvoji různých onemocnění.
Imunitní systém se skládá z buněk a orgánů. Kůže a sliznice tvoří hlavní bariéru před vstupem mikroorganismů do našeho organismu. Mezi další důležité orgány imunity patří slezina, lymfatické uzliny a další.
Imunita je tvořena z vrozené (nespecifické) a získané (specifické) imunity. Oba tyto systémy spolupracují. Vrozená imunita poskytuje obecnou ochranu před škodlivými látkami a organismy. Získaná imunita se vyvíjí během života a vytváří specifické protilátky proti každému mikroorganismu, se kterým se setká.
Jak enzymy ovlivňují imunitní systém?
Enzymy jsou bílkoviny, které umožňují, zrychlují a řídí reakce v lidském těle.
- Podílejí se na látkových přeměnách,
- tvorbě energie,
- štěpení potravy,
- jsou důležité pro odstraňování poškozených a mrtvých buněk,
- odstraňují odpadní látky z těla,
- mají svou funkci i v oblasti hojení ran a zánětů.
Některé enzymy jsou důležitými pomocníky v řízení imunitní odpovědi. Imunitní systém mohou buď aktivovat, aby bojoval proti patogenům, nebo ho mohou tlumit. Inhibice imunitního systému je důležitá například u autoimunitních onemocnění, kdy imunitní systém poškozuje buňky vlastního těla.
Studie, kterou provedli vědci z amerického medicínského centra Cedars-Sinai, poskytla informace o tom, že enzym hexokináza, který se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla, slouží pro aktivaci nespecifické, tedy vrozené imunity. Zároveň se může navázat na stěnu bakterií a aktivovat tak další reakce k vyvolání zánětu a zničení patogenu. Zánět a otok je součástí imunitní reakce.
Jak nám konkrétně mohou vybrané enzymy pomoci při léčbě nachlazení?
- Tyto enzymy aktivují imunitní systém, díky čemuž organismus začne bojovat s infekcí.
- Celý proces imunitní obrany se urychlí a tím se i zkrátí doba nachlazení.
- Enzymy navíc tlumí otok, takže sníží otok nosní sliznice.
- Léčivé přípravky, jako je například Wobenzym, můžete užívat i po nachlazení, enzymy zabraňují opakování infekce nebo i přechodu do chronického onemocnění.
(ver)
Zdroje:
https://www.enzymoterapie.cz/enzymy
https://www.cusabio.com/c-19770.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5993548/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279364/
https://wobenzym.cz/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/symptoms-causes/syc-20351605