Nejen na parádu: Vyberte sluneční brýle, které skutečně ochrání oči
Sluneční brýle nejsou pouhý módní doplněk, ale užitečný pomocník v péči o vaše oči. Ochranná skla zpomalují stárnutí pokožky a víček a především chrání oči proti zánětu spojivek a degenerativním změnám. Jak vybrat dobré sluneční brýle? Hledejte co největší skla a certifikační samolepku.
Proč nosit sluneční brýle?
Slunce je největším zdrojem ultrafialového záření, zkráceně UV. A právě intenzivní UV záření může poškodit nejen pokožku, ale i oči. Čím déle vystavujeme své oči v průběhu života UV záření, tím vzrůstá riziko vzniku očních onemocnění. Může dojít ke vzniku zánětů spojivky a rohovky, k urychlení vzniku zakalení čočky nebo ke vzniku degenerativních změn sítnice. UV záření zároveň urychluje stárnutí pokožky kolem očí.
Sluneční brýle jsou jednoduchou a velmi účinnou ochranou. Nošením slunečních brýlí navíc snižujeme riziko vzniku syndromu suchého oka, namáhání očí či bolestí hlavy.
Proč se vyplatí mít kvalitní sluneční brýle?
Chránit oči před UV zářením můžeme jednoduše – stačí nosit kvalitní sluneční brýle. U slunečních brýlí není důležitá ani tak cena, jako spíše velikost skel, tvar brýlí a zejména síla UV filtru. Brýle by měly mít co největší skla a měly by co nejlépe obemykat prostor očních jamek včetně bočních a spánkových partií.
Nejlepší ochranu poskytnou brýle s certifikační polepkou UV400, to znamená, že jejich skla zablokují a nepropustí vysokofrekvenční paprsky škodlivého UV záření. Kdo nenosí dioptrické brýle, má na výběr spoustu variant – vybíráme zejména podle hodnoty UV filtru a vzhledu brýlí.
Sluneční brýle a dioptrie: jak kombinovat?
Nosíte brýle na dálku nebo na blízko? I tak máte několik možností ochranných skel, které se dají skloubit s vaší korekcí zraku.
Jednou z možností je nošení kontaktních čoček. Toto je vhodné řešení pro všechny, kteří již kontaktní čočky nosí, jen si k nim stačí nasadit sluneční brýle s UV filtrem. Další variantou jsou takzvané sluneční klipy. Tmavá ochranná vrstva klipu je přichycená magneticky k dioptrickým brýlím. U slunečních klipů není téměř poznat, že nejde o klasické sluneční brýle.
Třetí možností jsou sluneční dioptrické brýle. Jak fungují? Vybereme obroučky slunečních brýlí, které se nám líbí a které to umožňují, a do nich se zabrousí dioptrické sluneční čočky. Nebo si tmavá skla necháme dát do obrouček pro normální brýle.
Oči tak mají ochranu před světlem a současně potřebnou podporu pro ostré vidění. Pokud na slunci nechcete přehazovat dioptrické brýle za sluneční dioptrické, nejlepším řešením jsou tzv. samozabarvovací skla. Brýle se samozabarvovacím sklem jsou dioptrické a v běžných podmínkách čiré, takže se hodí i pro práci nebo na čtení. Vlivem dopadajícího slunečního záření se pak automaticky ztmaví, takže nemusíme myslet na dvoje brýle a péči o ně.
Sluneční brýle nejen na dovolenou
Sluneční brýle často nosíme jen v létě, přitom naše oči potřebují ochranu před slunečními ultrafialovými paprsky celoročně, bez ohledu na roční období. V zimních měsících sice sedí slunce níže na obloze, ale UV paprsky jsou stejně intenzivní jako v létě. Zejména na horách se sluneční světlo odráží od vlhkého a ledového okolí, vytváří oslnění a až zdvojnásobuje škodlivé záření. Proto se vyplatí nosit sluneční brýle v zavazadle, ať jedeme na dovolenou na lyže nebo k moři.
Nestyďte se nosit sluneční brýle, i když je pod mrakem. UV záření totiž proniká při zatažené obloze. Odměnou nám budou chráněné oči, mladší pokožka kolem očí a možná i méně časté bolesti hlavy.
Chcete se zeptat (nejen) na péči o své oči? Položte dotaz lékařům v poradně uLékaře.cz.